لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

لندن خواستار استرداد آندره لوگووی از روسيه خواهد شد


دادستانان بريتانيا يک جاسوس سابق روسيه را به قتل الکساندر ليتويننکو Alexander Litvinenko شهروند روسی که به حال تبعيد در لندن زندگی می کرد، متهم ساخته اند و می گويند استرداد او را از روسيه خواستار خواهند شد.

مارگارت بکت وزير امور خارجه بريتانيا امروز سه شنبه سفير روسيه را احضار کرد و به وی اظهار داشت لندن انتظار کمال همکاری را از مسکو دارد تا آندره لوگووی Andrei Lugovoi جاسوس روسی که به تجارت روی آورد در بريتانيا به دست عدالت سپرده شود.

با اين حال سخنگوی دادستان کل روسيه متعاقبا اعلام کرد قانون اساسی روسيه اجازه نمی دهد که يک شهروند روسی تحويل يک کشور خارجی داده شود. سخنگو بعيد ندانست که لوگووی در روسيه تحت تعقيب قرار گيرد.

پليس بريتانيا در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيد که ليتويننکو روز اول ماه نوامبر، يعنی همان روزی که اين منتقد کرملين دچار بيماری شد، در يکی ازهتل های لندن با لوگووی و يک بازرگان روسی ديگر ملاقات کرده بود. دادستانان متعاقبا آثاری از ايزوتوپ راديو اکتيو را در هتل کشف کردند. اين همان ماده ای که ليتويننکو را به هلاکت رسانيد.

ليتويننکو در نامه ای که در بستر مرگ از خود به جای گذارد، ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه را متهم ساخت که دستور مسموم کردن او را صادر کرده است. اما آقای پوتين و کاخ کرملين هرگونه دست داشتن در اين حادثه را تکذيب کردند.

XS
SM
MD
LG