لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

موافقت دولت نپال با پرداخت حقوق ماهانه به مائوئيست های پيشين


دولت نپال موافقت کرد به شورشيان مائوئيست پيشين نپال که در اردوگاه هائی تحت نظارت سازمان ملل متحد اقامت دارند، حقوق و مقرری ماهانه پرداخت کند.

مقامات نپال امروز دوشنبه اظهار داشتند هر شورشی سابق ماهانه ۴۶ دلار که معادل سه هزار روپيه به پول محل است، مقرری دريافت خواهد کرد. دولت نپال همچنين قول داده است که شرايط زندگی در اردوگاه ها را بهبود بخشد. يک سخنگوی دولت نپال و يک رهبر ارشد مائوئيست می گويند تصميم کابينه دولت، يک مشکل عمده را حل خواهد کرد.

مائوئيست ها موکدا خواستار آن شده بودند که پيش از هرگونه همکاری خود با کوشش های سازمان ملل متحد برای تحقيق نسبت به هويت و نام و نشان جنگجويان سابق و کنترل سربازان خردسال در اردوگاه ها، ابتدا دولت نپال خواست های آنان را انجام دهد. مائوئيست های نپال به عنوان بخشی از قرارداد صلح که سال گذشته با دولت نپال امضا کردند، در اردوگاه ها اسکان يافته اند.

شورشيان سابق نپال سال گذشته توافق کردند که از شورش مسلحانه خود دست بردارند و به دولت موقت و پارلمان بپيوندند و تا انتخابات سال آينده در اردوگاه ها باقی بمانند.

سخنگوی سازمان ملل متحد اظهار داشت که اين سازمان علاقه مند است که هرچه زودتر روند تحقيقات خود را در اردوگاه ها آغاز کند. در جريان ۱۰ سال نبردهای مائوئيست ها در نپال، عده ای حدود ۱۳ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG