لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

پرزيدنت بوش و دبير کل ناتو در باره اوضاع افغانستان به تبادل نظر پرداختند


پرزيدنت بوش در ادامه گفتگوهای ديشب خود با ياپ دوهوپ شفر دبيرکل ناتو، امروز دوشنبه نيز در مزرعه شخصی خود در شهر کرافورد در ايالت تگزاس با وی ديدار و گفتگو کرد.

پرزيدنت بوش ازکليه کشورهائی که درگير در افغانستان هستند خواستار مشارکت در مخاطرات ناشی از جنگ جاری در اين کشور شد.

دبيرکل ناتو به نوبه خود اظهار داشت مردم افغانستان همچنان قويا از ماموريت نظامی خارجی در کشور خود حمايت می کنند و می دانند که تحت يک رژيم طالبان آينده ای نخواهند داشت.

کاندوليزا رايس و رابرت گيتس وزيران امور خارجه و دفاع آمريکا نيز در اين گفتگوها شرکت داشته اند. اين گفتگوها برموضوع افزايش تلفات غيرنظاميان در افغانستان و همچنين افزايش حملات ستيزه جويان طالبان تمرکز داشته است. افزايش تلفات غيرنظاميان در افغانستان، اين خطر را به وجود آورده است که حمايت عمومی از نيروهای آمريکا و ناتو در افغانستان و حمايت از دولت حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان روبه کاهش بگذارد. اين موضوع ميزان هشدار و اعلام خطر را در ميان ۲۶ کشورعضو ناتو نيز افزايش داده است.

نيروهای ناتو و آمريکا می گويند ستيزه جويان طالبان در حملات خود به اين نيروها اغلب از وجود غيرنظاميان به عنوان يک سپر انسانی برای جنگجويان خود استفاده می کند و تلفات سنگينی در ميان غيرنظاميان به بار می آورد. حملات هوائی ناتو نيز به افزايش تلفات غيرنظاميان منجر شده است. تخمين زده شده است که درخشونت های مرتبط با شورش های افغانستان در سال ميلادی جاری، دست کم يک هزار و پانصد نفر جان خود را از دست داده اند.

در حمله ديروز يک بمب گذار انتحاری در يک بازار پرتردد در ولايت پاکتيا در شرق افغانستان، ۱۰ نفر جان خود را ازدست دادند وحدود ۳۵ نفرمجروح شدند. بمب گذارهنگام عبوريک کاروان ناتو از نزديکی محل حادثه، مواد منفجره ای را به همراه آورده بود، منفجرساخت.

مقامات ناتو ومقامات افغان می گويند ۵۵ تن از جنگجويان طالبان درجريان نبردهای جداگانه ای درولايت های غزنه وهلمند در روزيکشنبه کشته شدند.ناتو هم اکنون دارای يک نيروی چند مليتی تقريبا ۳۷ هزارنفری درافغانستان است.

XS
SM
MD
LG