لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

کنفرانس "حقوق زنان در اسلام" در واشنگتن برگزار شد


زنان بسیاری از نقاط جهان اسلام اخیرا برای شرکت در کنفرانس حقوق زنان در اسلام به واشنگتن آمدند. میزبانی آنرا یک سازمان غیر دولتی به نام "مرکز مطالعه اسلام و دمکراسی" بر عهده داشت.

رادوان مسمودی ، مدیر مرکز، گفت سوء تفاهم در باره حقوق زنان هم در غرب و هم در جهان اسلام بسیار زیاد است:
**** به گمان من تصادفی نیست که محمد (ص) در آخرین وداع خود، احترام به حقوق زنان را به مسلمانان یاد آور شد. او در حقیقت، بر احترام به حقوق زنان، به شدت تاکید گذاشت.

آقای مسمودی گفت در حالی که اسلام به زنان که در یک هزار و چهار صد سال قبل انقلابی بودند، در مقایسه با مذاهب و تمدن های دیگر حقوقی اعطا کرد، متاسفانه آن وضعیت همیشه رعایت نشده است. حالا، ما عقب هستیم.

بلقیس احمدی، یک زن افغان طرفدار حقوق بشر، گفت تند روهای مذهبی برای توجیه سرکوب زنان ، تعالیم اسلامی را تحریف می کنند. او گفت: در دوره طالبان زنان افغان آزادی و شان انسانی خود را از دست دادند:
**** مساجد علنا اعلام کردند که زنان پایئن تر هستند و خداوند آنها را برای خدمت به مردان و تولید فرزند آفریده است. به مردان آموخته می شد که کنترل هرجنبه زندگی زنان، یک وظیفه مذهبی است.

خانم احمدی می گوید از زمان سرنگونی طالبان، زنان افغان تغییری را تجربه کرده اند، اما مشکلات عمده ای باقی است:
**** عادت ها و شیوه های سنتی معمولا بر قوانین مدنی و اسلامی غلبه می کنند. مذهب اغلب برای دائمی ساختن تبعیض بر اساس جنسیت در کشور به کار می رود.

امینه رسول برناردو، رئیس شورای اسلام و دمکراسی در فیلیپین، گفت: زمان آن رسیده است که سکوت را بشکنیم و با کسانی که از آنچه می دانیم در مذهب ما درست است، و از نیاز به دمکراتیک ساختن جوامع مان، سخن می گویند همصدا شویم.

اریکا بارکز – روگلز، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کارگری، می گوید آمریکا در کنار زنان مسلمان ایستاده است:
**** ما می خواهیم با کسانی که در دولت، در جامعه مدنی، در جامعه بازرگانی و زندگی روزانه شهر وندان، برای ساختن جوامعی فراگیر، آرام و صلحجو که به حقوق تمام شهروندانشان احترام بگذارند، تلاش می کنند، کار کنیم.

خانم بارکز – روگلز می گوید : ما تشخیص می دهیم که حقوق زنان، حقوق بشر نیز هست.

XS
SM
MD
LG