لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۵

شب موزه ها در فرانسه


گزارشی از محمد رضا شاهيد، خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در فرانسه:

ديشب یکهزارودویست موزه درسراسر فرانسه بروی بازدید کنندگان بطور رایگان باز بود.

سال گذشته یک میلیون و دویست هزار نفر با تحمل صف های طولانی به د اخل موزه ها رفتند.

ديشب همین برنامه در سایر شهرهای اروپائی انجام گرفت و رویهمرفته دو هزار موزه ديشب در اروپا در اختیار بازدید کنندگان قرار داشت.

درفرانسه سال گذشته موزه های این کشور هجده میلیون نفر بازدید کنننده داشت.

برای بسیاری وقتی ازکلمه موزه استفاده میشود بلافاصله نام موزه لوورتداعی میشود، در حالبکه موزه هائی مشابه در اروپا و از جمله فرانسه وجوددارد.

ديشب در باغ موزه رودن مجسمه ساز سرشناس ِفیلمی از کارگردان امریکائی بیل ویولا بنام پیامبر نمایش داده شد .

فهرست کشور های شرکت کننده در شب موزه ها از این قرار است:آلبانی، آذربایجان، لیتوانی، ایتالیا، روسیه و سوئد .

دراین میان باید از روزنامه نگاری ی بنام فدریک بعدی یاد کرد که خارج از جنجال هفته ای یکبار و فقط بمدت یک د قیقه ونیم گزارشی را از یک موزه تهیه و از کانال دوم تلویزیون فرانسه به نمایش میگذارد او میگوید اولین بیننده من پسر هفت ساله من است که با کنجکاوی تمام برنامه های من را دنبال میکند، و اضافه میکند روزی که تنها رودررو در برابر یکی از تابلوهای پیکاسو ایستادم ، آن را زنده دیدم . اوديشب فززندش را به مرکز فرهنگی پمپبیدو برد .

شما در موزه هنر میتوانید در باره مجسمه آزادی، در موزه گراند پاله با هنر نور وسایه و در موزه نوییی که سالها آقای سرکوزی شهردارآنجا بود با هنر لباس در قرون گذشته آشنابشوید و یا که در موزه سن دنی به آوازهای مذهبی گوش داده وبالاخره در کاخ ورسای با اشیاء خصوصی لوئی شانزده آشنا شوید.

از جمله ابتکارات اینکه درموزه شهرک نعمروز همه چیز در تاریکی مطلق قرار دارد و بازدید کننندگان بایستی با چراغ های دستی که قبل از ورود به آنها داده میشود وارد موزه بشوند.

کنجکاوی دیدن ِد ر تاریکی ذهن ِ روشن کننده آن جیزی است که به آن فرهنگ میگویند

XS
SM
MD
LG