لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

دولت جديد فرانسه اولين جلسه خودرا تشکيل داد


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در پاريس در باره تحولات سياسی فرانسه اين گزارش مشروح را فرستاده است:

صبح امروز بود که کابینه دولت با پانزده وزیر شامل هشت مرد و هفت زن معرفی شد و اولین جلسه خود رابه فاصله ای کوتاه درساعت شانزده وسی دقیقه تشکيل داد که یک ساعت دیرتر خاتمه یافت. عکاس کاخ الیزه نيزموفق شد اولین عکس رسمی کابينه را باحضور رئیس جمهور ِ نخست وزیر و پانزده وزیر بردارد.

پیش از ظهر امروز آقای سارکوزی در یک سفرکوتاه به شهر تولوزرفت وبا اعضا ء و کارکنان کارخانه هواپیماسازی ایرباس به گفتگوپرداخت.

در باره وزرا گفتنی بسیار است: برنار کوشنر وزیر خارجه (سوسیالیست) در دوران اقای میتران وزير بود، وزمانی نيز بعنوان نماینده سازمان ملل در سارایو فعاليت ميکرد. وی یکی ازنادر شخصیت های سوسیاليست که نظرش رادر مورد حمله نظامی به عراق پنهان نکرده است. آقای کوشنرکه مدتی هم در دانشگاه هاروارد بوده یکی از پایه گذاران بنیاد پزشکان بدون مرز است .حزب سوسیالیست فرانسه به محض اعلام خبر، وی وچند نفر دیگر را که در حاشیه به دولت آقای فیون پیوسته اند از حزب اخراج کرد. آقای کوشنرگفت زمان آن رسیده است تا همگان باتفکرات گوناگون خدمتگزاران فرانسه باشند.

خانم میشل آلیوماری وزیر پیشین دفاع، اکنون به عنوان نخستين زنی که عهده دار وزارت کشور ميشود به کابينه وارد شده است.

نکته جالب دیگر اینکه چند روزنامه نگار سرشناس کار خود را ترک کرده اند و به آقای سرکوزی یپوسته اند. آقای نوئل معمر، روزنامه نگار واز اعضاء برجسته حزب سبز فرانسه، کابینه آقای فیون را یک ویترین لقب داه است. خانم کریستین آلبانل وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت نیز تا کنون صاحب مشاغل دولتی نبوده است.

و بالاخره امروزاخرین مهلت برای ثبت نام در انتخابات مجلس بود. اهمیت این انتخابات که در هفته دوم ژوئن برگزار میشود اینست که احزاب طرفدار آقای سرکوزی باید در مجلس اکثریت را کسب کنند، وگرنه دولت به دست احزاب رقیب خواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG