لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

هفت زن به کابينه پانزده نفری فرانسه راه يافتند


نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری جديد فرانسه با تغيير و ترميمی کلی و دگرگون کننده در دولت، ضمن کاهش دادن شمار وزيران به نصف، به زنان نيز معادل مردان مشاغل وزارتی داده است.

کابينه ای که آقای سارکوزی و نخست وزير او، فرانسوا فيون معرفی کردند گويای عمل کردن وی به بعضی از وعده ها در مبارزات انتخاباتی است.

کابينه جديد پانزده وزير دارد که نصف کابينه سی نفری ژاک شيراک رئيس جمهوری سابق است.

اين کابينه که امروز و به فاصله يک روز پس از انتصاب آقای فيون به مقام نخست وزيری معرفی شد مرکب از چهره هائی با خصوصيات و سوابق گوناگون و مختلف است.

آلن ژوپه نخست وزير پيشين در اين کابينه که پس از آقای فيون فرد شماره دو خواهد بود، وزارتخانه نوبنياد و قدرتمند محيط زيست، عمران و انرژی را اداره خواهد کرد.

وزارت امورخارجه به برنارد کوشنر، سوسياليست و بنيانگذار يک گروه بين المللی نوعدوستانه موسوم به پزشکان بدون مرز سپرده شده است.

آقای کوشنر قبلا در دولت های سوسياليست فرانسه نيز عهده دار پست های وزارتی بود.

هفت زن نيز عضو کابينه جديد هستند که رشيدا داتی حقوقدان فرانسوی مراکشی تباری در مقام وزير دادگستری از جمله آنان است. اين نخستين باری است که يک زن آفريقائی تبار به کابينه فرانسه راه پيدا ميکند و معرف عمل کردن اين رئيس جمهوری متمايل به راست ميانه در وعده شکل بخشيدن به دولتی برای تمامی مردم فرانسه است.

وزارتخانه های کشور ، آموزش عالی، بهداشت، کشاورزی ، مسکن و فرهنگ نيز به زنان سپرده شده است.

آقای سارکوزی، بريس هورتفو، يکی از دوستان نزديک خود را وزير وزارتخانه جديد مهاجرت و هويت ملی کرده است که مسئوليت آن کنترل بر مهاجرت و آگاه ساختن مهاجرين جديد از ارزش ها و معيارهای جامعه و فرهنگ فرانسه است.

محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در پاريس در باره تحولات سياسی فرانسه اين گزارش مشروح را فرستاده است:

صبح امروز بود که کابینه دولت با پانزده وزیر شامل هشت مرد و هفت زن معرفی شد و اولین جلسه خود رابه فاصله ای کوتاه درساعت شانزده وسی دقیقه تشکيل داد که یک ساعت دیرتر خاتمه یافت.

عکاس کاخ الیزه نيزموفق شد اولین عکس رسمی کابينه را باحضور رئیس جمهور ِ نخست ویر و پانزده وزیر بردارد .

پیش از ظهر امروز آقای سارکوزی در یک سفرکوتاه به شهر تولوزرفت وبا اعضا ء و کارکنان کارخانه هواپیماسازی ایرباس به گفتگوپرداخت.

در باره وزرا گفتنی بسیار است: برنار کوشنر وزیر خارجه (سوسیالیست) در دوران اقای میتران وزير بود، وزمانی نيز بعنوان نماینده سازمان ملل در سارایو فعاليت ميکرد. وی یکی ازنادر شخصیت های سوسیاليست که نظرش رادر مورد حمله نظامی به عراق پنهان نکرده است. آقای کوشنرکه مدتی هم در دانشگاه هاروارد بوده یکی از پایه گذاران بنیاد پزشکان بدون مرز است .حزب سوسیالیست فرانسه به محض اعلام خبر، وی وچند نفر دیگر را که در حاشیه به دولت آقای فیون پیوسته اند از حزب اخراج کرد. آقای کوشنرگفت زمان آن رسیده است تا همگان باتفکرات گوناگون خدمتگزاران فرانسه باشند.

خانم میشل آلیوماری وزیر پیشین دفاع، اکنون به عنوان نخستين زنی که عهده دار وزارت کشور ميشود به کابينه وارد شده است. نکته جالب دیگر اینکه چند روزنامه نگار سرشناس کار خود را ترک کرده اند و به آقای سرکوزی یپوسته اند. آقای نوئل معمر، روزنامه نگار واز اعضاء برجسته حزب سبز فرانسه، کابینه آقای فیون را یک ویترین لقب داه است. خانم کریستین آلبانل وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت نیز تا کنون صاحب مشاغل دولتی نبوده است.

و بالاخره امروزاخرین مهلت برای ثبت نام در انتخابات مجلس بود. اهمیت این انتخابات که در هفته دوم ژوئن برگزار میشود اینست که احزاب طرفدار آقای سرکوزی باید در مجلس اکثریت را کسب کنند، وگرنه دولت به دست احزاب رقیب خواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG