لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

ولفوويتز از رياست بانک جهانی استعفا داد و برای جانشينی او از چند نفر نام برده شده است


برای جانشينی پال ولفوويتز رئيس بانک جهانی که استعفا داده است چند نفر نام برده شده اند.

آقای ولفوويتز روز پنجشنبه پس از آنکه يک تحقيق داخلی بانک نشان داد که وی با فراهم ساختن زمينه ارتقای شغلی با مزايائی کلان برای کارمندی که دوست دختر او بود ضوابط اخلاقی و حرفه ای بانک را نقض کرده است، استعفا داد.

شها رضا، دوست دختر آقای ولفوويتز با وساطت وی از بانک جهانی مامور خدمت در وزارت امورخارجه آمريکا شده بود.

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش برای معرفی نامزدی که جانشين آقای ولفوويتز شود فورا اقدام ميکند. رابرت زائوليک معاون سابق وزارت امورخارجه ، رابرت کيميت معاون وزارت خزانه داری و استانلی فيشر يکی از مديران بانک اسرائيل از جمله کسانی هستند که در گزارشهای وسائل ارتباط جمعی برای جانشينی آقای ولفوويتز از آنان نام برده شده است.

آمريکا بزرگترين سهامدار بانک جهانی است و از هنگام تاسيس اين بانک در پايان جنگ جهانی دوم تاکنون معمولا معرفی کننده نامزدهای احراز مقام رياست روسای بانک بوده است.

وزير مشاور در کابينه ژاپن ميگويد بانک جهانی بايد خود در مورد تابعيت رئيس بعدی اش تصميميم بگيرد. يک مقام گروه عمران بين المللی موسوم به آکسفم نيز ميگويد در گزينش رئيس جديد بانک بايد صلاحيت و توانائی مبنای انتخاب باشد نه تابعيت.

آقای ولفوويتز پس از آنکه هيات مديره بانک جهانی بيانيه ای صادر کرد که ميگويد اقدامات وی در مورد خانم رضا توام با حسن نيّت بوده است استعفا داد.

اروپائی ها هنگامی که پرزيدنت بوش آقای ولفويتز را در سال ۲۰۰۵ نامزد احراز مقام رياست بانک جهانی کرد برای نقشی که وی به عنوان طراح اصلی جنگ عراق در مقام معاونت وزارت دفاع آمريکا ايفا کرده بود ناراضی بودند.

XS
SM
MD
LG