لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

تام کيسی: اگر ايران با تعليق غنی سازی موافقت کند می تواند با ما در انواع مسائل وارد مذاکره شود


تام کيسی: اگر ايران با تعليق غنی سازی موافقت کند می تواند با ما در انواع مسائل وارد مذاکره شود
تام کيسی: اگر ايران با تعليق غنی سازی موافقت کند می تواند با ما در انواع مسائل وارد مذاکره شود

بنا به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران از آنچه پیشتر گمان می رفت جلوتر است. محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیویورک تایمز گفت: ایرانیان روند غنی سازی را آموخته اند و اینک در مرحله تکمیل آگاهی های خود قرار دارند.

ایران، علی رغم درخواست های آژانس، به اجرای برنامه غنی سازی اورانیوم و فعالیت در زمینه بازیافت سوخت اتمی ادامه داده است. افزون بر این، شورای امنیت سازمان ملل متحد در پنج ماه گذشته با تصویب دو قطعنامه تحریم هائی را بر ایران، به دلیل سرپیچی های آن، وضع کرده است.

قرار است آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از پایان ماه مه گزارشی در مورد برنامه اتمی ایران به شورای امنیت ارائه دهد. آنگاه، شورا تحریم های اضافی را علیه ایران برقرار خواهد ساخت.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید روشن است که ایران به توسعه برنامه اتمی خود ادامه می دهد، و آن گونه که ما همیشه گفته ایم، چنین کاری را با هدف دست یابی به جنگ افزار اتمی دنبال می کند:
**** آنچه جامعه بین المللی در پاسخ انجام داده این بوده است که دورهم جمع شود و به قصد زیر فشار گذاشتن ایران برای تغییر رفتار خود یک سلسله گام های تدریجی از طریق شورای امنیت بردارد، در همین حال این فرصت را به ایران بدهد که اگر با تعلیق غنی سازی اورانیوم، که شرطی بسیار اساسی است، موافقت کند، آنگاه قادر خواهد بود با ما درباره برنامه اتمی خود، و نیز انواع مسائل دیگری که ممکن است بخواهد با ما یا با دیگران در میان بگذارد، وارد مذاکره شود. اما در صورتی که نظر خود را تغییر ندهد، ما نیاز داریم به وارد آوردن فشار، و در حقیقت افزایش آن، با قطعنامه دیگری در شورای امنیت ادامه دهیم.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفید گفت بسیار مهم است که ایران قادر نشود منطقه ای از جهان را به بی ثباتی بکشاند، و تنها راه انجام آن این است که مسلم سازیم به توانائی ساختن سلاح های اتمی دست پیدا نکند.

XS
SM
MD
LG