لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

بلر ميگويد بريتانيا پس از او نيز متحد وفادار به آمريکا باقی ميماند


تونی بلر نخست وزير بريتانيا ميگويد بريتانيا پس از کنار رفتن وی از مقام نخست وزيری کماکان يک کشور يک متحد و وفادار به آمريکا در عراق و افغانستان باقی ميماند.

آقای بلر که امروز در واشنگتن صحبت ميکرد قويا از نقش بريتانيا در حمله تحت فرماندهی آمريکا به عراق دفاع کرد. آقای بلر گفت اکنون هم، شانه به شانه آمريکا همان تصميماتی را ميگرفت که قبلا گرفته است.

آقای بلر و پرزيدنت بوش امروز پس از ملاقاتی که در کاخ سفيد داشتند، در آخرين ديدار وی از آمريکا قبل از کناره گيری از نخست وزيری بريتانيا، مشترکا در يک کنفرانس خبری شرکت کردند. دو رهبر در ملاقات خود با فرماندهان نظامی و سفيرانشان در عراق از طريق تلويزيون مدار بسته صحبت و تبادل نظر کردند. دو رهبر همچنين ضمن بررسی اوضاع افغانستان نگرانی خود را از خشونت در غزه ابراز داشتند.

پرزيدنت بوش گفت تغييرات جوّی و خشونت جاری در دارفور نيز در کانون مذاکراتشان بوده است. انتظار ميرود گرم شدن هوای کره زمين يکی از موضوع های اصلی در اجلاس ماه آينده سران هشت کشور عمده صنعتی جهان باشد که در آلمان برگزار ميشود.

آقای بلر ديشب پس از ورود به واشنگتن در کاخ سفيد ميهمان شام خصوصی پرزيدنت بوش بود و شب را در اتاقی گذراند که وينستون چرچيل نخست وزير زمان جنگ جهانی دوم در جريان سفر به آمريکا و ملاقات با فرانکلين روزولت رئيس جمهوری وقت آمريکا سپری کرده بود.

XS
SM
MD
LG