لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

نخست وزير جديد فرانسه انتخاب شد


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در باره تحولات سياسی فرانسه اين گزارش مشروح را فرستاده است:

کمی پیش از ساعت نه صبح بود که اعلام شد نیکلا سرکوزی، فرانسوا فیون را به عنوان نخست وزیر برگزیده است.

آقای فیون پنجاه و سه ساله اولین بار در سال ۱۹۹۳ وزیر شد و دربيست و هشت سالگی جوانترین نماینده در جلس شورای ملی فرانسه بود.

در آخرین گزارش ها گفته شده که نام تمام اعضا هئیت دولت فردا به آگاهی خواهد رسید.

امروز صبح در مراسم ویژه د ر کاخ نخست وزی، دومینیک دو ویل پن خطا ب به آقای فیون گفت او خدمت به فرانسه را با لاترین خوشبختی میداند.

امروز همچنین فرانسوا هولاند دبیر حزب سوسیالیست فرانسه گفت آقای فیون هه چیز هست مگر یک چهره جدید.

آقای فیون که در سل ۲۰۰۵ از کابینه کنارگذ اشته شد میگوید در ییلان دوازده سال ریاست جمهوری آقای شیراک تنها طرح ماندگار و بیاد ماندنی طرح بازنشستگی است که وی طراح و مجری ان بود. جالب است که بدانیم در سال ۱۹۹۹رۀیس جمهور و نخست وزیر کنونی در رقابت با یکدیگر برای احراز ریاست حزبشان پرداخته بودند.

در گمانه زنی ها از آقای برنار کوشنر ( سوسیالیست) به عـنوان وزیر خارجه و خانم میشل آلیو ماری به عنوان وزیر کشور یاد میشود.

امروز همچنین شنیده شد که بر خلاف شایعات تنها چهارده وزیر در کابیینه ممکن است حاضر باشند پیشتر تعداد وزرای کابینه معمولا بالای سی تن مشاهده میشد.

درضمن خانم سگولن رویال نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری برای استراحت به تونس میرود و حزب سوسیالبست میگوید بدلیل کمبود بودجه نمیتوانند مراسم قدردانی از وی را آنگونه که اعلام شده بود به عمل بیاورند

XS
SM
MD
LG