لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

رئيس جمهوری جديد فرانسه نخست وزير خود را معرفی کرد


نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری جديد فرانسه فرانسوا فيون را به نخست وزيری برگزيده است.

آقای فيون امروز قول داد که فرانسه را در مسير پيشرفت پيش ببرد.

شهرت آقای فيون به اصلاح طلبی است . وی که چهار سال پيش وزير امور اجتماعی بود در اقدامات منجر به اصلاحات در نظام بازنشستگی فرانسه نقشی اساسی داشت.

روزنامه های فرانسه ميگويند آقای سارکوزی همچنين در نظر دارد وزارت امورخارجه را به برنارد کوشنر، سوسياليست بنيان گذار تشکيلات خيّريه پزشکان بدون مرز بسپارد.

انتظار ميرود آقای سارکوزی بقيه اعضای کابينه خود را تا فردا معرفی کند. وی گفته است نيمی از وزيران کابينه پانزده نفری او زن خواهند بود.

آقای سارکوزی ديروز با بعهده گرفتن مقام رياست جمهوری فرانسه جايگزين ژاک شيراک شد و مردم فرانسه را به اتحاد و يکپارچگی دعوت کرد.

محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در باره تحولات سياسی فرانسه اين گزارش مشروح را فرستاده است:

کمی پیش از ساعت نه صبح بود که اعلام شد نیکلا سرکوزی، فرانسوا فیون را به عنوان نخست وزیر برگزیده است.

آقای فیون پنجاه و سه ساله اولین بار در سال ۱۹۹۳ وزیر شد و دربيست و هشت سالگی جوانترین نماینده در جلس شورای ملی فرانسه بود. در آخرین گزارش ها گفته شده که نام تمام اعضا هئیت دولت فردا به آگاهی خواهد رسید.

امروز صبح در مراسم ویژه د ر کاخ نخست وزی، دومینیک دو ویل پن خطا ب به آقای فیون گفت او خدمت به فرانسه را با لاترین خوشبختی میداند.

امروز همچنین فرانسوا هولاند دبیر حزب سوسیالیست فرانسه گفت آقای فیون هه چیز هست مگر یک چهره جدید.

آقای فیون که در سل ۲۰۰۵ از کابینه کنارگذ اشته شد میگوید در ییلان دوازده سال ریاست جمهوری آقای شیراک تنها طرح ماندگار و بیاد ماندنی طرح بازنشستگی است که وی طراح و مجری ان بود. جالب است که بدانیم در سال ۱۹۹۹رۀیس جمهور و نخست وزیر کنونی در رقابت با یکدیگر برای احراز ریاست حزبشان پرداخته بودند.

در گمانه زنی ها از آقای برنار کوشنر ( سوسیالیست) به عـنوان وزیر خارجه و خانم میشل آلیو ماری به عنوان وزیر کشور یاد میشود.

امروز همچنین شنیده شد که بر خلاف شایعات تنها چهارده وزیر در کابیینه ممکن است حاضر باشند پیشتر تعداد وزرای کابینه معمولا بالای سی تن مشاهده میشد.

درضمن خانم سگولن رویال نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری برای استراحت به تونس میرود و حزب سوسیالبست میگوید بدلیل کمبود بودجه نمیتوانند مراسم قدردانی از وی را آنگونه که اعلام شده بود به عمل بیاورند

XS
SM
MD
LG