لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

دو کره شمالی و جنوبی پس از نيم قرن ارتباط راه آهنی خود را برقرارکردند


کره های شمالی و جنوبی امروز با فرستادن دو ترن به آن سوی مرزهای بشدت تحت مراقبت خود نخستين ارتباط راه آهنی را ميان شمال و جنوب پس از گذشت بيش از نيم قرن از جنگ کره برقرار ساختند.

بادکنک های سفيد و فشفشه های رنگی آسمان منطقه حائل غير نظامی ميان دو کره و محل عبور قطار پنج کوپه ای فرستاده شده از کره جنوبی به سوی کره شمالی را پر کرده بود. همزمان، يک ترن ديگر نيز که از کره شمالی راهی کره جنوبی بود منطقه حائل غير نظامی را پشت سر گذاشت. هر يک از دو ترن حامل صد مسافر از کره جنوبی و پنجاه مسافر از کره شمالی بودند.

برقراری اين ارتباط پس از گذشت بيش از نيم قرن و انجام چندين ملاقات در سطح بالا ميان مقامات دو کره عملی شد. لی جی جونگ وزير يکپارچگی در دولت کره جنوبی که جزو چهره های سرشناس در مراسم امروز بود ارتباط راه آهنی دو کره را با به راه افتادن مجدد خون در شاهرگ های قلبی از کار افتاده مقايسه کرد و گفت اکنون امکان طپيدن مجدد قلب شبه جزيره کره فراهم شده است.

ارتباط زمينی کره جنوبی با دنيای خارج فقط از طريق کره شمالی امکان پذير است و کره جنوبی ميخواهد بوسيله راه آهن کره شمالی به شبکه راه آهن روسيه و از آنجا به نقاط ديگر جهان از جمله اروپا وصل شود. اما از آنجا که کره شمالی مايل به افزايش تماس با دنيای خارج نيست، بعيد بنظر ميرسد ارتباط راه آهنی دو کره در آينده ای نزديک از مرحله آزمايشی امروز آن فرا تر برود.

XS
SM
MD
LG