لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

سارکوزی رياست جمهوری فرانسه را با گرفتن رمزهای اتمی از شيراک آغاز کرد


نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری جديد فرانسه وظايف رياست جمهوری آن کشور را بر عهده گرفته است. ژاک شيراک امروز پيش از ترک کاخ رياست جمهوری فرانسه در مراسم انتقال قدرت به آقای سارکوزی رمز های زرادخانه اتمی آن کشور را در اختيار رئيس جمهوری جديد گذاشت.

انتظار ميرود آقای سارکوزی کابينه خود را فردا تا پس فرداد معرفی کند. از Francois Fillon که ميانه رو محسوب ميشود به عنوان نخست وزير، و از Bernard Kouchner ، سوسياليست بنيان گذار پزشکان بدون مرز، به عنوان وزير امدرخارجه در کابينه آقای سارکوزی که يک محافظه کار است، نام برده ميشود.

آقای سارکوزی در نخستين سفر خارجی خود در مقام رياست جمهوری فرانسه به ديدار آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ميرود.

آقای سارکوزی روز ششم ماه مه رقيب سوسياليست خود سگولن رويال را در مرحله دوم انتخابات شکست داد. آقای سارکوزی امروز پس از عهده دار شدن مقام رياست جمهوری فراسنه در يک سخنرانی کوتاه برای مقابله با مسائل و مشکلات کشور خواستار اتحاد و و يکپارچگی مردم شد. آقای شيراک نيز با همين درخواست کاخ رياست جمهوری فرانسه را ترک کرد.

آقای شيراک در مقام رياست جمهوری از تعقيب قضائی مصون بود اما مقامات قضائی ميگويند ممکن است وی را در ارتباط با اتهامات فساد در دورانی که در دهه هشتاد شهردار پاريس بود مورد سئوال قرار دهند.

XS
SM
MD
LG