لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

فرماندار ايالت قندهار: ملا دادالله فرمانده ای بی رحم و سنگدل بود که شهروندان افغان را می کشت


فرماندار ايالت قندهار: ملا دادالله فرمانده ای بی رحم و سنگدل بود که شهروندان افغان را می کشت
فرماندار ايالت قندهار: ملا دادالله فرمانده ای بی رحم و سنگدل بود که شهروندان افغان را می کشت

ملا دادالله لنگ، یک فرمانده ارشد طالبان در حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمريکا، در ایالت هلمند کشته شد.

اسدالله خالد، فرماندار ایالت قندهار گفت: ملا دادالله ستون فقرات طالبان بود. او فرمانده ای بی رحم و سنگدل بود که شهروندان افغان را می کشت و گردن می زد. کشتار جمعی هزاره ها در ایالت بامیان در سال ۱۹۹۹ از جمله قساوت های دادالله بود. او از خودش هنگامی که به بمب اندازان انتحاری احتمالی اسلحه می داد و آنها را در آغوش می گرفت، ویدیو تهیه می کرد.

در دسامبر ۲۰۰۶، ملا اختر محمد عثمانی، یک فرمانده دیگر ارشد طالبان، در حمله هوائی آمريکا در نزدیکی مرز افغانستان با پاکستان کشته شد.

در هفته های اخیر، نیروهای آمريکا، ناتو و افغان بر عملیات علیه شورشیان طالبان در جنوب افغانستان شدت بخشیده اند.

آمريکا از سال ۲۰۰۱ بیش از چهارده میلیارد دلار کمک امنیتی و بازسازی برای افغانستان فراهم آورده است. پرزیدنت جرج دبلیو بوش نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار برای بقیه سال جاری و سال ۲۰۰۸ تقاضا کرده است.

آقای بوش می گوید آمريکا خود را به تامین امنیت افغانستان متعهد می داند:
**** آمريکا و متحدان ما، پرزیدنت حامد کرزی را در افزایش اندازه و توانائی های نیروهای امنیتی افغان یاری خواهند داد.... بنابراین ما قصد داریم تعداد افراد پلیس ملی را از ۶۱ هزار نفر به ۸۲ هزار نفر تا پایان سال ۲۰۰۸ افزایش دهیم... ما برآنیم ارتش افغانستان را نیز بزرگتر کنیم. تعداد نفرات ارتش امروز ۳۲ هزار نفر است، که برای کشوری چنین وسیع کافی نیست، قرار است تا پایان سال ۲۰۰۸ به ۷۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

ویلیام وود، سفیر آمريکا در افغانستان می گوید: هدف ما در این جا این است که به دولت افغانستان کمک کنیم بتواند از خود در برابر شورشیان و عناصر بزهکاری که قصد دارند پیشرفت های کشور و تلاش هائی را که برای حفظ آنها جریان دارد، تضعیف کنند، دفاع کند.

XS
SM
MD
LG