لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۷

نيويورک تايمز: ايران هم اکنون از ١٣٠٠ سانتريفوژ در حال بهره برداری است


يک روزنامه آمريکائی ميگويد بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی به اين نتيجه رسيده اند که ايران غنی سازی اورانيوم را پس از حل کردن اکثر مسائل تکنيکی، در مقياس بسيار وسيعتری آغاز کرده است.

روزنامه نيويورک تايمز به نقل از متخصصين و منابع ديپلماتيک در وين ميگويد ايران هم اکنون از ١٣٠٠ سانتريفيوژ که سوخت مناسب برای رآکتورهای اتمی را توليد ميکنند، در حال بهره برداری است.

روزنامه ميگويد بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی يک بازرسی از تأسيسات اصلی اتمی ايران در نطنز را در روز يکشنبه پيشاپيش گزارشی که هفته آينده قرار است به شورای امنيت سازمان ملل ارائه کنند، به انجام رسانده اند.

از محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی نقل شده است که وی گفته است ايران اساساً «دانش چگونگی انجام غنی سازی را در اختيار دارد.» وی اضافه کرده است «کسی دوست ندارد اين حرف را بشنود وليکن اين واقعيت است.»

نيکولاس برنز معاون وزارت امور خارجه آمريکا به نيويورک تايمز گفت که وی در مورد تازه ترين يافته های آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاعی نداشته است وليکن موضوع تأثيری در سياست آمريکا نخواهد داشت.

ايران تا روز ٢٣ ماه مه فرصت دارد از آخرين قطعنامه سازمان ملل که از رژيم تهران خواستار متوقف کردن غنی سازی اورانيوم است يعنی پردايشی که ميتواند برای توليد تسليحات اتمی بکار رود، تبعيت کند.

قرار است علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران و خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا که تاکنون چند بار گفتگوهائی درباره برنامه اتمی ايران به عمل آورده است، بار ديگر ظرف ماه جاری با يگديگر ديدار کنند.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که تحت پوشش يک برنامه اتمی مسالمت آميز، کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند، اما ايران اين اتهام را تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG