لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

تمديد ماموريت نيروهای حافظ صلح سازمان ملل در جمهوری دمکراتيک کنگو


شورای امنيت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصويب کرد که ماموريت نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جمهوری دمکراتيک کنگو تا پايان سال جاری ميلادی تمديد گردد.

قطعنامه ای که در جلسه امروز شورای امنيت به تصويب رسيد، همچنين خواستار آن است که بان کی- مون دبيرکل سازمان ملل متحد تا نيمه ماه نوامبر آينده جدولی زمانی را برای خروج تدريجی نيروهای سازمان ملل متحد از کنگو در اختيار شورای امنيت بگذارد. سازمان ملل متحد هم اکنون ۱۷۰۰ صلحبان در جمهوری دمکراتيک کنگو دارد که بزرگترين نيروی سازمان ملل در مقايسه با نيروهای اين سازمان در هر نقطه ديگری از جهان است.

کنگو در حال بهبود از يک جنگ داخلی پنج ساله است که در سال ۲۰۰۳ پايان يافت. عده ای حدود چهار ميليون نفر در جريان جنگ داخلی کنگو کشته شدند که بيشتر آن ها بر اثر گرسنگی و ابتلا به بيماری جان خود را از دست دادند.

چندی پيش در سال جاری هنگامی که نيروهای دولتی کنگو با هواداران ژان- پی ير بمبا، يک شورشی سابق که انتخابات رياست جمهوری سال گذشته کنگو را به ژوزف کابيلا رئيس جمهوری اين کشور باخت وارد زد وخورد شدند، بار ديگر اوضاع اين کشور رو به تنش گذارد.

در قطعنامه ای که امروز به تصويب شورای امنيت رسيد، از ادامه خشونت در کنگو ابراز تاسف گرديده و خواسته شده است که تمامی شبه نظاميان اين کشور خلع سلاح شوند. قطعنامه همچنين به نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد اختيار داده است که افراد پليس و نيروهای مسلح کنگو را برای رعايت حقوق بشر آموزش دهند.

XS
SM
MD
LG