لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

کاندوليزا رايس برای ديدار و گفتگو با مقامات روسی وارد مسکو شد


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا وارد مسکو شد. هدف از اين ديدار، کاهش تنش های موجود در روابط دوجانبه ميان آمريکا و روسيه است که بر اثر اختلافات مربوط به استقلال کوسوو و طرح های موشکی آمريکا برای اروپا تيره شده است.

قرار است خانم رايس با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری و سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه ديدار و گفتگو کند. از زمانی که آقای پوتين در جريان سخنرانی ماه فوريه گذشته خود در مونيخ، آمريکا را به خاطر آنچه که استفاده نامحدود از نيروی نظامی توصيف کرد مورد انتقاد قرار داد و با سخنان خود غرب را شگفت زده کرد، خانم رايس بلندپايه ترين مقام آمريکائی است که از مسکو بازديد می کند.

رئيس جمهوری روسيه در نطق خود پيمان ناتو را نيز به علت گسترش آن مورد انتقاد قرار داد.

وزير امور خارجه آمريکا کوشش خواهد کرد که روسيه را به بازگشت به يک طرح سازمان ملل متحد در مورد اعطای يک استقلال تحت نظر به کوسوو ترغيب کند. کوسوو استانی است که از صربستان انشعاب کرده است. کاخ کرملين با اين طرح و همچنين طرح آمريکا درباره اعطای يک سيستم دفاعی موشکی به لهستان و جمهوری چک مخالفت کرده است.

واشنگتن فراهم آوردن اين سيستم دفاعی موشکی را برای مقابله جوئی با رژيم هائی مانند ايران که مقامات آمريکا آن ها را ياغی توصيف می کنند، ضروری دانسته است. مسکو می گويد برقراری سيستم دفاعی موشکی ، امنيت روسيه را به خطر می اندازد.

XS
SM
MD
LG