لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

هشدار احمدی نژاد به آمريکا


امروز دوشنبه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران هشدار داد که ايران هر حمله نظامی احتمالی آمريکا را به شدت تلافی خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد اين نظر را امروز در يک کنفرانس خبری در ابوظبی در پايان ديدار دو روزه خود از امارات متحد عربی ابراز داشت. اين نخستين ديدار يک رئيس کشور ايران از اين متحد نزديک آمريکا در خليج فارس بود.

سفر آقای احمدی نژاد در روز يکشنبه يک روز پس از ديدار ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا از امارات متحده که برای بحث امنيت عراق و نفوذ ايران در منطقه انجام شد، صورت گرفت.

ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا روز جمعه در جريان ديدار خود از امارات متحده عربی اظهار داشت آمريکا و متحدان آن به ايران اجازه نخواهند داد که سلاح های اتمی به دست آورد و يا بر منطقه مسلط شود. واشنگتن بارها خاطرنشان ساخته است که قصد اتخاذ اقدامی نظامی را عليه ايران به علت برنامه اتمی آن ندارد، اما در عين حال توسل به چنين اقدامی را به عنوان يکی از گزينه های آمريکا بعيد ندانسته است. تهران می گويد برنامه اتمی ايران صرفا برای مقاصد مسالمت آميزاست.

در همين حال، کاخ سفيد علی رغم اعلاميه ديروز خود در مورد طرح انجام گفتگوهائی ميان مقامات آمريکا و ايران درباره عراق، ايجاد هرگونه تغييری را در مواضع آمريکا در قبال ايران تکذيب کرد.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد امروز اظهار داشت گفتگوهای آمريکا و ايران فقط بر عراق متمرکز خواهد بود.

از سوی ديگر وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد انتظار دارد که رايان کروکر سفير آمريکا در عراق ظرف چند هفته آينده با ديپلمات های ايران ملاقات کند و موضوع تثبيت اوضاع عراق را با آن ها مورد بحث و بررسی قرار دهد.

تام کيسی جانشين سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا امروز اظهار داشت اين مذاکرات آزمايشی برای موضع اعلام شده ايران خواهد بود که گفته است می خواهد به دستيابی صلح در عراق کمک کند. دوطرف ديروز يکشنبه اعلام کردند که قصد دارند با يکديگر گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG