لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۷

پادشاه اردن از ديک چينی خواست به احيای روند صلح خاورميانه کمک کند


ملک عبدالله پادشاه اردن در جريان ديدار امروز خود با ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا، از وی خواست به احيای روند صلح خاورميانه که به حال وقفه درآمده است، کمک کند. در گفتگوهای امروز ملک عبدالله و آقای چينی، درباره عراق و ايران نيز مذاکراتی به عمل آمد.

در اين ديدار که در اقامتگاه تفريحی پادشاه اردن در بندر عقبه صورت گرفت، ملک عبدالله از آقای چينی خواست کمک کند تا روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان از حالت "رکود " خارج شود.

ديدار معاون رئيس جمهوری آمريکا از اردن، آخرين مرحله از سفر خاورميانه ای وی بود که با هدف حمايت از کوشش های مربوط به تثبيت اوضاع عراق صورت گرفت. آقای چينی در جريان بازگشت به آمريکا به خبرنگاران اظهار داشت در سفر خود موفق شد که حمايت اعراب را در ارتباط با سياست های آمريکا در عراق کسب کند. آقای چينی افزود اين حمايت به ايجاد پيشرفت در روند صلح خاورميانه مشروط نبود.

آقای چينی در اين سفر از عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن ديدار کرد. معاون رئيس جمهوری آمريکا در جريان گفتگوهای خود با رهبران منطقه، علاوه بر اوضاع عراق ، روياروئی با اقدامات ايران را برای بسط نفوذ و سلطه جوئی خود بر منطقه نيز مورد بحث و بررسی قرار داد.

آقای چينی در اين سفر قول داد که آمريکا و ساير کشورها برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح های اتمی و مسلط شدن بر خاورميانه، با يکديگر همکاری کنند. ايران هرگونه کوشش برای توليد سلاح های اتمی را تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG