لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

اعتصاب عمومی در شهرهای عمده پاکستان بدنبال درگيريهای خيابانی دو روزه گذشته


اعتصاب عمومی سراسری پاکستان که به درخواست گروه های اپوزيسيون اين کشور برگزار شده است، بندر کراچی و ساير شهرهای عمده پاکستان را به حال فلج درآورده است.

گروه های اپوزيسيون به عنوان اعتراض به اقدامات دولت پاکستان در جريان جنگ های خيابانی روزهای شنبه و يکشنبه در بندر کراچی که طی آن ها ۳۸ نفر کشته شدند، اعتصاب سراسری امروز را در پاکستان سازمان داده اند. مغازه ها و بازارهای شهرهای کراچی، لاهور و پيشاور امروز بسته بود.

مقامات استان سند در پاکستان که مرکز آن کراچی است، به عنوان سوگواری برای افرادی که ظرف دو روز گذشته جان خود را از دست دادند، امروز را تعطيل عمومی اعلام کردند. دولت محلی نيز برگزاری هرگونه تظاهرات سياسی را ممنوع اعلام کرده و به نيروها دستور داده است هرکس را که دست به آشوب بزند هدف گلوله قرار دهند.

امروز دوشنبه تاکنون وقوع هيچ خشونتی در کراچی گزارش نشده است، اما مقامات پليس می گويند فضائی متشنج بر اين شهر حاکم است.

خشونت های کراچی در نخستين ساعت های بامداد روز شنبه و هنگامی آغاز شد که فعالان هوادار دولت کوشش به عمل آوردند از اجتماع گروه های اپوزيسيون در کراچی برای ابراز حمايت از افتخار محمد چودری رئيس برکنار شده ديوان عالی پاکستان ممانعت به عمل آوردند. پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان آقای چودری را در ماه مارس گذشته به اتهام سوءمديريت از مقام خود برکنار ساخت. در جريان تيراندازی های ديروز يکشنبه چند نفر کشته شدند. روز شنبه نيز دست کم ۳۴ نفر جان خود را از دست دادند که بيشتر آنها فعالان اپوزيسيون بودند. حدود ۱۵۰ نفر نيز مجروح شده اند.

قرار بود ديوانعالی پاکستان امروز با تشکيل جلسه ای در اسلام آباد، قانونی بودن برکناری آقای چودری را مورد بررسی قرار دهد، اما به دنبال کناره گيری يکی از قضات اين پرونده، تشکيل جلسه به فردا سه شنبه موکول شد.

در تحولی ديگر، پليس پاکستان اعلام کرد چند مرد مسلح يکی از اعضای ارشد ديوانعالی پاکستان را در اسلام آباد از پای درآوردند. به گفته مقامات پليس، حمله کنندگان در نخستين ساعت های بامداد امروز به خانه سيدحميد رضا عضو ارشد ديوانعالی حمله کردند و او را هدف گلوله قرار دادند. انگيزه اين حمله هنوز روشن نشده است.

XS
SM
MD
LG