لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

بلر وزير دارائی را برای احراز مقام نخست وزيری بريتانيا پيشنهاد وتائيدکرده است


تونی بلر نخست وزير بريتانيا رسما گوردن براون وزير دارائی را برای جانشينی خود پيشنهاد و تائيد کرده است. آقای بلر امروز گفت خشنود است که از آقای براون به عنوان نخست وزير آينده بريتانيا حمايت کند.

آقای بلر اعلام کرده است که روز بيست و هفتم ژوئيه کنار ميرود.

رهبر ده سال گذشته بريتانيا گفت آقای براون توانسته است اقتصاد کشور را خوب اداره کند و از قدرت، قابليت قضاوت و تجربه ای برخوردار است که نخست وزيری بزرگ از وی بسازد.

آقای بلر گفت آقای براون بريتانيا را مدرن خواهد کرد تا کشور بتواند از عهده مسائل و نياز های دشوار دهه های آينده برآيد.

آقای بلر پس از ملاقات با جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق که به بريتانيا سفر کرده است با خبرنگاران صحبت ميکرد. آقای بلر پيشتر از رهبران جهان از جمله از پرزيدنت بوش ، خوزه مانوئل رئيس کميسيون اروپائی و شينزائو آبه نخست وزير ژاپن پيام هائی حاکی از تجليل و تحسين دريافت کرده بود. اما يک مقام ارشد در دولت زيمبابوه از نخست وزيری آقای بلر به عنوان بدترين واقعه ای که می توانست برای آفريقا رخ دهد ياد کرد.

احيا و تحرک بخشيدن به اقتصاد بريتانيا ،و انتقال مسالمت آميز قدرت در ايرلند شمالی، از جمله مواردی است که اعتبار آن به آقای بلر داده ميشود. اما تحليگران ميگويند حمايت آقای بلر از جنگ عراق به محبوبيت وی در داخل کشور آسيب رساند و در تصميم او به کناره گيری عاملی موثر بود.

XS
SM
MD
LG