لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: ما می خواهيم بر تماس بين مردم آمريکا و ايران افزوده شود


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: ما می خواهيم بر تماس بين مردم آمريکا و ايران افزوده شود
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: ما می خواهيم بر تماس بين مردم آمريکا و ايران افزوده شود

مقامات ایران هاله اسفندیاری، اندیشه ور برجسته آمريکائی ایرانی تبار را زندانی کرده اند . او که مدیریت برنامه خاورمیانه در مرکز بین المللی وودرو ویلسون، در واشنگتن دی سی را بر عهده دارد، در سال ۲۰۰۶ برای دیدن مادر ۹۳ ساله خود به ایران رفت. از ۳۰ دسامبر، از بازگشت هاله اسفندیاری به آمريکا جلوگیری شده است، مقامات امنیتی بارها از او بازجوئی کرده اند، و روز ششم ماه مه به زندان اوین برده شد.

آمريکائی ایرانی تبار دیگر، پرناز عظیما، روزنامه نگار، و خبرنگار رادیو فردا نیز چند ماهی است که از خروج از ایران ممنوع شده است. مقامات ایران در ماه ژانویه گذرنامه او را، که برای عیادت مادر بیمارش به تهران رفته بود، ضبط کردند.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفت به آنها باید اجازه داده شود نزد خانواده های خود بازگردند. او می گوید رفتار با این افراد بی گناه امکان می دهد دولتی را که ما با آن سروکار داریم بیشتر بشناسیم:
**** این افراد تهدیدی برای رژیم ایران نیستند. یکی، یک اندیشه ور و کارشناس مناسبات آمريکا و ایران است. دیگری یک روزنامه نگار است. آنها هر دو مادر بزرگ هستند. فکر نمی کنم بخواهند بنیادهای رژیم را تکان دهند.

مک کورمک گفت زنانی مانند هاله اسفندیاری و پرناز عظیما در حقیقت نماد نوعی کنش و واکنش و تماس هائی هستند که ما می خواهیم بین مردم ایران و مردم ایالات متحده تشویق کنیم:
**** بدون توجه به هر مشکلی که ما ممکن است با سیاست های دولت ایران داشته باشیم، نمی خواهیم این گونه تماس های مردمی را متوقف سازیم.

شان مک کورمک گفت: ما می خواهیم بر تماس بین مردم آمريکا و مردم ایران افزوده شود. در مورد خانم اسفندیاری و خانم عظیما، او گفت: این موضوع ارتباطی به مناسبات دو دولت ندارد، در باره کسانی است که فقط می خواهند باز گردند و خانواده هایشان را ببینند.

XS
SM
MD
LG