لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

تونی بلرنخست وزير بريتانيا ميگويد قدرت را را ماه آينده به يک نخست وزير جديد منتقل ميکند


تونی بلر نخست وزير بريتانيا ميگويد قدرت را روز بيست و هفتم ژوئن به يک نخست وزير جديد می سپارد.

آقای بلر که ده سال مقام نخست وزيری بريتانيا و رهبری حزب کارگر را بر عهده داشت، تاريخ کنار رفتن خود را از هر دو مقام امروز در Sedgefield، شهر حوزه انتخابيه خود در شمال شرقی انگلستان اعلام کرد.

آقای بلر قبلا وزيران ارشد کابينه را از تصميم خود با خبر ساخته بود.

گوردن براون وزير دارائی که به احتمال قوی جانشين آقای بلر خواهد شد ضمن تحسين از وی رهبری او را استثنائی و منحصر به فرد توصيف کرد.

در واشنگتن يک سخنگوی کاخ سفيد از آقای بلر به عنوان رهبری فوق العاده ياد کرد و قابليت وی را برای کار کردن با روسای جمهوری آمريکا از هر دوحزب ستود.

آقای بلر در سال ۱۹۷۹ از حزب کارگر به نخست وزيری رسيد و به قريب بيست سال حکومت حزب محافظه کار پايان داد. احيای اقتصاد بريتانيا و هدايت حزب کارگر در سه پيروزی پی در پی در انتخابات از جمله موفقيت های آقای بلر است. آقای بلر در اين هفته نيز شاهد بازگشت نظام دولتی متکی به تقسيم قدرت به ايرلند شمالی بود.

جنگ عراق از جمله مواردی است که به محبوبيت آقای بلر لطمه وارد ساخت. نتيجه يک نظر سنجی که امروز در روزنامه گاردين منتشر شد نشان ميدهد که چهل و چهار درصد از کسانی که مورد سئوال قرار گرفتند معتقدند آقای بلر برای بريتانيا خوب کارکرده است.

آقای بلر قبلا گفته بود ميخواهد سومين دوره نخست وزيری اش را تا آخر حفظ کند اما سال گذشته در واکنش به طغيانی که عليه او در حزب رخ داد اعلام کرد که زودتر استعفا ميدهد. بعضی از اعضای حزب به نشانه اعتراض به سياست جنگی آقای بلر استعفا داده بودند که در کاهش محبوبيت وی نقشی عمده داشت.

XS
SM
MD
LG