لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

مذاکره کننده ارشد سابق اتمی تهران با سپردن وثيقه آزاد شد


وسائل ارتباط جمعی ايران ميگويند مقامات يک مذاکره کننده ارشد سابق اتمی را که دوشنبه هفته پيش برای اتهامات امنيتی مشخص نشده ای توقيف شده بود، آزاد کرده اند.

حسين موسويان امروز پس از سپردن وثيقه ای معادل دويست و پانزده هزار دلار آزاد شد.

غلامحسين محسنی اژه ای وزير اطلاعات ديروز گفته بود دو نفر ديگر نيز در ارتباط با پرونده آقای موسويان توقيف شده اند. خبرگزاری فارس ميگويد يکی از اين دو با سپردن وثيقه آزاد شده است.

آقای موسويان تا دو سال پيش يکی از مذاکره کنندگان ارشد اتمی تهران و رئيس يکی از کميته های شورای امنيت ملی بود. وی معاون مرکز تحقيقات استراتژيک است که يکی از مراکز تحقيقاتی وابسته به مجمع تشخيص مصلحت نظام است. رياست اين مجمع را اکبر هاشمی رفسنجانی بر عهده دارد که از ياران سياسی آقای موسويان است.

سعيد مرتضوی دادستان کل تهران روز شنبه تائيد کرده بود که توقيف آقای موسويان به دلائل امنيتی انجام گرفته است اما حاضر نشد اتهامات وی را مشخص کند.

آقای موسويان پس از آنکه محمود احمدی نژاد به رياست جمهوری برگزيده شد همراه با چند مقام امنيتی ديگر عوض شد. آقای موسويان جزو مذاکره کنندگانی بود که سه سال پيش با اتحاديه اروپا در مورد تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم به توافق رسيدند. آقای احمدی نژاد بعدا اين توافق را بهم زد که زمينه ساز روياروئی با غرب بر سربرنامه اتمی تهران شده است.

تهران در ماه ژانويه نيز مردی را که در مرکز تحقيقاتی پارلمان کار ميکرد به اتهام درز دادن اطلاعات سرّی در باره برنامه اتمی کشور توقيف کرد.

XS
SM
MD
LG