لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

شش قدرت جهان اين هفته در برلن مجددا پرونده اتمی ايران را بررسی ميکنند


مقامات ميگويند شش قدرت جهان اين هفته برای مذاکره در باره متقاعد ساختن ايران به متوقف ساختن عمليات حساس اتمی تشکيل جلسه ميدهند.

ديپلماتهای ارشد از آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، در نظر دارند در حاشيه جلسات کنفرانسی از هشت کشور عمده صنعتی در برلن با يکديگر گفتگو کنند. اين مذاکرات در آستانه ملاقات اين ماه خاويه سولانا مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران انجام خواهد گرفت.

آقای سولانا و آقای لاريجانی ماه گذشته در باره برنامه ای صحبت کردند که در چارچوب آن ايران موافقت خواهد کرد غنی سازی اورانيوم را گسترش ندهد، مشروط بر آنکه قدرت های جهان نيز خواستار تحريم های تنبيهی بيشتری توسط سازمان ملل متحد نشوند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ديروز چنين برنامه ای را رد نکرد اما تاکيد کرد که در موضع آمريکا هيچ تغييری داده نشده است و آمريکا کماکان ميگويد ايران بايد برنامه غنی سازی اورانيوم را کاملا متوقف کند. سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت قدرت های جهان در جلسه اين هفته خود در برلن خواستار يک قطعنامه جديد شورای امنيت عليه ايران نخواهند شد .

ايران تا روز بيست و سوم مه فرصت دارد که به آخرين قطعنامه عمل کند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد بدان جهت ايران را مشمول تحريم های تنبيهی کرده است که تهران از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم، که می تواند برای توليد تسليحات اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد، امتناع ميکند.

در همين حال آمريکا هشدار داده است که تهران ممکن است به فکر خروج از پيمان منع گسترش تسليحات اتمی موسوم به ان پی تی باشد.

کريستوفر فورد نماينده آمريکا در کنفرانس اتمی صد و سی کشوری در وين گفت آمريکا بشدت نگران تخلفاتی است که از اين پيمان به تهران نسبت داده ميشود. وی گفت نشانه هائی وجود دارد که ممکن است تهران نيز نظير اقدام چند سال پيش کره شمالی از پيمان خارج شود.

تهران مذاکرات کنفرانس وين را در اعتراض به جمله ای که عمل کردن کامل به پيمان را مورد تاکيد قرار ميداد، برای چند روز به تاخير انداخته بود. اين بن بست با تبصره پيشنهادی آفريقای جنوبی بر طرف شد که ميگويد عمل کردن به تمامی مواد پيمان بدان معناست که آمريکا و ديگر کشورهای دارای تسليحات اتمی بايد به خلع سلاح ترغييب شوند.

XS
SM
MD
LG