لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

عفو بين الملل چين و روسيه را متهم به نقض تحريم تسليحاتی سودان کرد


سازمان عفو بين الملل که يک سازمان مدافع حقوق بشر است، چين و روسيه را متهم ساخت که با ارسال اسلحه به سودان که نهايتا در منطقه دارفور مورد استفاده قرار خواهد گرفت، تحريم تسليحاتی سازمان ملل متحد را نقض کرده اند.

عفو بين الملل در گزارشی که امروز منتشر ساخت، از اين که دو کشور از اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد اجازه داده اند که اسلحه روانه سودان شود، ابرازتاسف کرده است.

روسيه و چين اين ادعا را رد کرده اند.

عفو بين الملل از سازمان ملل متحد خواست که تحريم تسليحاتی خود را در مورد دارفور تشديد بخشد. عفو بين الملل همچنين نيروی هوائی سودان را متهم ساخته است که درعمليات خود از هواپيماها و هليکوپترهائی استفاده می کند که با رنگ سفيد رنگ آميزی شده اند تا به هواپيماهای متعلق به سازمان ملل متحد شباهت داشته باشند.

يک گزارش سازمان ملل متحد که مفاد آن ماه گذشته به رسانه های خبری درز پيدا کرد، حکايت از آن داشت که سودان با هواپيماهای مبدل و تغيير شکل يافته دست به حملات هوائی در دارفور می زند. سودان اين اتهام را مردود دانسته است.

از زمان قيام شورشيان دارفور عليه دولت مرکزی سودان در اوايل سال ۲۰۰۳ ، تاکنون بيش از ۲۰۰ هزار نفر جان خود را در خشونت های دارفور از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG