لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

آمريکا از خانواده های کشته شدگان غيرنظامی افغان در جلال آباد پوزش خواست


يک فرمانده نظامی آمريکا به خاطر کشته شدن غيرنظاميان افغان به وسيله تفنگداران دريائی آمريکا در اوايل ماه مارس گذشته، از افغان ها پوزش خواست. سرهنگ جان نيکولسون که از افغانستان صحبت می کرد، به خبرنگاران اظهار داشت که امروز سه شنبه با خانواده های ۱۹ نفر که در آن حادثه جان خود را از دست دادند و خانواده های ۵۰ نفر که مجروح شدند، ديدار کرد.

سرهنگ نيکولسون متن معذرت خواهی خود را از خانواده های قربانيان به نيابت از طرف دولت آمريکا برای خبرنگاران قرائت کرد. سرهنگ نيکولسون گفت در پوزش خواهی خود گفته است از اين که تفنگداران دريائی آمريکا افغان های بی گناه را کشتند و مجروح ساختند، او عميقا شرمسار و بسيار متاسف است. وی افزود که دولت آمريکا حدود دو هزار دلار به خانواده هر يک از کشته شدگان پرداخت کرد.

تحقيقات آمريکا نشان داد که تفنگداران دريائی آمريکا روز چهارم ماه مارس پس از آن که ستون نظامی آن ها مورد حمله يک بمب گذار انتحاری در نزديکی جلال آباد قرار گرفت، افغان های غيرنظامی را بدون استثنا و کورکورانه زير آتش قرار دادند و بسياری از آن ها را کشتند و يا مجروح ساختند.

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان نيز ماه گذشته تفنگداران دريائی آمريکا را متهم ساخت که در جريان آن حادثه، قوانين بين المللی را نقض کردند.

ارتش آمريکا در ماه مارس به واحد تفنگداران دريائی خود دستور داد که خاک افغانستان را ترک گويد.

XS
SM
MD
LG