لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۳

در عمليات مشترک نيروهای افغان و ناتو بيش از ۶۰ شورشی کشته شدند


مقامات نظامی افغانستان می گويند در عمليات مشترک نيروهای افغان و نيروهای ناتو که امروز سه شنبه در منطقه گرشک Gereshk در ولايت هلمند در جنوب افغانستان به اجرا در آمد و همچنان ادامه دارد، بيش از ۶۰ تن از شورشيان کشته شدند.

به گفته اين مقامات، نيروها درعمليات جداگانه ای در منطقه گرمسير نيز دو اتومبيل حامل ستيزه جويان را منهدم ساختند.

پيشتر، ستيزه جويان در قندهار با کمين کردن بر سر راه يک ستون نظامی ناتو، به مبادله تيراندازی با افراد ستون پرداختند. ممکن است يک غير نظامی جان خود را در اين نبرد از دست داده باشد، اما هنوز رسما خبری در اين مورد منتشر نشده است.

ناتو تاييد کرد که نيروهای وابسته به اين اتحاديه در نخستين ساعت های روز سه شنبه در شهر قندهار زير آتش ستيزه جويان قرار گرفتند، اما ناتو تاکنون کشته شدن هيچ غيرنظامی را تاييد نکرده است. با اين حال يک غيرنظامی افغان می گويد در جريان مبادله تيراندازی ميان طرفين و در حالی که به اتفاق دوست خود در يک مغازه نانوائی در قندهار نشسته بود، جراحاتی بر می دارد و دوست او جان خود را از دست می دهد.

مقامات افغانستان می گويند در عمليات اخير نيروهای تحت رهبری آمريکا در افغانستان، دست کم ۵۰ غيرنظامی کشته شده اند. کشته شدن غيرنظاميان، چندين روز تظاهرات روستائيان خشمگين را در افغانستان به همراه آورد. مقامات آمريکا می گويند در نگرانی های دولت افغانستان در مورد کشته شدن غيرنظاميان در جريان عمليات نظامی شريک هستند.

در رويداد خشونت بار ديگری، چند مرد مسلح ناشناس امروز مردی را در قندهار در حالی که عازم محل کار خود بود به ضرب گلوله از پای درآوردند. فرد مقتول، کارمند کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد بود.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان در مورد کشته شدن غيرنظاميان به وسيله نيروهای ناتو و نيروهای تحت رهبری آمريکا در افغانستان در جريان نبرد آن ها با ستيزه جويان طالبان، علنأ زبان به شکايت گشوده است و می گويد کشته شدن غيرنظاميان غير قابل قبول است.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد هفته گذشته اظهار داشت ستيزه جويان را بايد مسئول کشته شدن بسياری از غيرنظاميان در افغانستان دانست.

XS
SM
MD
LG