لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

دولت جديد ايالتی ايرلند شمالی بر مبنای تقسيم قدرت تشکيل شد


رهبران پروتستان و کاتوليک ايرلند شمالی پس از چندين دهه دشمنی خونين، برای نظارت مشترک بر دولت جديد ايالتی ايرلند شمالی که بر مبنای تقسيم قدرت تشکيل گرديده است، انتخاب شدند.

يان پيزلی Ian Paisley رهبر افراطی پروتستان و مارتين مک گينس Martin McGuinness فرمانده پيشين ارتش جمهوری خواه عمدتا کاتوليک ايرلند امروز سه شنبه در بلفاست سوگند ياد کردند. آقای پيزلی به عنوان وزير اول و آقای مک گينس به عنوان معاون وزير اول خدمت خواهند کرد.

تونی بلرنخست وزير بريتانيا طرفين را به خاطر غلبه بر "کينه ها ونفرت های قديمی" و " قرن ها عدم اعتماد " و تصميم به تقسيم قدرت ستود.

اتحاديه گرايان دمکرات وابسته به آقای پيزلی در انتخابات ماه مارس گذشته پنج پست کابينه جديد را به خود اختصاص دادند و چهار پست به شين فين تعلق گرفت. اتحاديه گرايان استان اولستر ايرلند شمالی و دو گروه ميانه رو کاتوليک، بقيه پست های کابينه را به خود اختصاص دادند.

آقای پيزلی که اذعان داشت ضد کاتوليک است، هنگامی که روز ۲۶ ماه مارس در تلويزيون در کنار جری آدامز رهبر شين فين ظاهر شد و اعلام کرد برای تقسيم قدرت به توافق رسيده است، ايرلند شمالی را شگفت زده کرد.

بريتانيا پيشترهشدار داده بود اگر طرفين تا پايان ماه مارس به توافق نرسند، مجمع جديد را منحل خواهد ساخت و بار ديگرکنترل لندن را اِعمال خواهد کرد. بريتانيا پيشتر نيز يک بار مجمع تقسيم قدرت در ايرلند شمالی را پس از آن که اتحاديه گرايان پروتستان ارتش جمهوری خواه را به جاسوسی متهم ساختند، منحل ساخت. اين اتهامات متعاقبا لغو گرديد.

XS
SM
MD
LG