لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

بازگشت شيخ حسينه نخست وزير پيشين بنگلادش به کشور


شيخ حسينه نخست وزير پيشين بنگلادش به دنبال اقدام دولت بنگلادش در مورد رفع ممنوعيت ورود وی به کشور، به بنگلادش بازگشت.

خانم حسينه با پايان دادن به اقامت دو ماهه خود در خارج از کشور، امروز دوشنبه با يک هواپيمای مسافری از لندن به داکا پايتخت بنگلادش بازگشت. وی هنگام ورود، از سوی هواداران خود و اعضای ارشد حزب عوامی ليگ که به آن وابستگی دارد، مورد استقبال قرار گرفت.

نخست وزير پيشين بنگلادش در ماه مارس گذشته برای ديداری خصوصی راهی آمريکا شد. هنگامی که وی در خارج از بنگلادش به سر می برد، به فساد و دست داشتن در مرگ شش تن از فعالان کشور در جريان تظاهرات خيابانی ماه اکتبر سال گذشته متهم شد.

هنگامی که خبرنگاران از خانم حسينه سئوال کردند آيا نگران بازداشت خود نيست، پاسخ داد تصور نمی کند که مقامات بنگلادش مانند کوشش خود در راه جلوگيری از بازگشت وی به بنگلادش، بار ديگر مرتکب اشتباه شوند.

دولت موقت بنگلادش که مورد حمايت ارتش قرار دارد، حدود سه هفته پيش ورود شيخ حسينه را به بنگلادش ممنوع اعلام کرد و خاطر نشان ساخت که بازگشت وی ممکن است به آشوب های عمومی بيانجامد. يک هفته بعد، اين ممنوعيت لغو گرديد. دولت موقت بنگلادش در کوششی برای پاکسازی رسوائی مربوط به فساد نظام سياسی اين کشور، فشار خود را به خانم حسينه و رقيب وی، خالده ضياء نخست وزير پيشين بنگلادش، افزايش داده است تا از سياست برکنار باشند.

خانم حسينه و خانم ضياء از سال ۱۹۹۱ به تناوب اداره امور بنگلادش را برعهده داشته اند. دولت موقت بنگلادش، در ماه ژانويه گذشته و به دنبال اعلام حالت فوق العاده در کشور و لغو انتخابات ماه ژانويه از سوی رئيس جمهوری، زمام امور را در دست گرفت.

XS
SM
MD
LG