لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

رئيس معزول ديوانعالی پاکستان ميگويد دوران ديکتاتوری در آن کشور به سرآمده است


رئيس معزول ديوانعالی پاکستان ميگويد دوران ديکتاتوری در آن کشور به سرآمده است.

لطيف محمد چاودوری که امروز برای هزاران حامی مشتاق خود در لاهور سخنرانی ميکرد گفت کشورها و دولت هائی که به قانون اساسی، حکومت قانون و حقوق بشر اعتقادی ندارند باقی نمی مانند.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان در ماه مارس آقای چاودوری را به اتهام سوء استفاده از مقام برکنار ساخت. آقای چاودوری که ميگويد اين عمل مغاير با قانون اساسی است استيناف داده است. هياتی از قضات به درخواست و پرونده وی رسيدگی ميکنند.

حاميان آقای چاودوری از زمان برکناريش به برگزاری تظاهرات و اعتراض هائی گسترده عليه رئيس جمهوری متوسل شده اند. تظاهرات امروز لاهور بزرگترين تظاهرات چند هفته اخير بود. دهها هزار نفر اتوموبيل حامل آقای چاودوری را هنگام ورود به شهر گلباران کردند. بسياری ديگر برای ابراز ناخشنودی از ژنرال مشرف که هشت سال پيش در يک کودتای بدون خونريزی قدرت را به دست گرفت فرياد مشرف بايد برود سرداده بودند.

لاهور پايتخت غير رسمی پاکستان تلقی ميشود . لاهور در عين حال پايگاه سياسی آقای مشرف است و کارشناسان هشدار داده اند که اگر وی اين پايگاه را از دست بدهد در انتخابات امسال با دردسری جدی روبرو خواهد شد.

منقدين آقای مشرف ميگويند وی آقای چاودوری را بدان جهت برکنار کرد که ميخواست در آستانه اقدام برای تجديد انتخاب خود که احتمالا با يک زورآزمائی قضائی روبرو ميشد وی را ساکت کرده باشد.

آقای چاودوری دو سال پيش رياست ديوانعالی را بعهده گرفت و چندين با در پرونده های پر سر و صدا عليه دولت آقای مشرف رای داده است.

XS
SM
MD
LG