لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

حزب ملی اسکاتلند برغم پيروزی پارلمانی برای استقلال از بريتانيا با دشواری روبروست


حزب ملی اسکاتلند پس از پيروزی تاريخی بر حزب کارگر تونی بلر نخست وزير بريتانيا در انتخابات پارلمانی روز جمعه نخستين اجلاس خود را برگزار کرده است. اين حزب با کسب چهل و هفت کرسی به کنترل نيم قرنی حزب کارگر بر اسکاتلند پايان داد.

الکس سالموند رهبر حزب ميگويد حزب کارگر قدرت معنوی حکمرانی بر اسکاتلند را از دست داده است.

اما حزب ملی اسکاتلند نتوانسته است در مجلس قانونگذاری که صد و بيست و نه کرسی دارد اکثريت لازم برای حکمرانی را کسب کند و اعضای آن امکان ائتلاف را بررسی ميکنند، هرچند که آقای سالموند شکل بخشيدن به ائتلاف را دشوار دانسته است.

رهبران حزب ملی اسکاتلند در جريان مبارزات انتخاباتی وعده داده اند که برای استقلال از بريتانيا رفراندوم کنند. اما دمکرات های ليبرال که شانزده کرسی را در اختيار دارند پيشاپيش مخالفت شديد خود را با رفراندوم ابراز داشته اند.

اعضای حزب ملی اسکاتلند در پارلمان بايد ظرف بيست و هشت روز يا دولتی جديد تشکيل بدهند و يا انتخاباتی جديد برگزار کنند.

تحليلگران ميگويند حزب ملی اسکاتلند ممکن است مجبور شود ايده رفراندوم برای استقلال را کنار بگذارد تا بتواند مانع از ائتلاف ليبرال ها با حزب کارگر شود.

گوردون براون وزير دارائی بريتانيا که انتظار ميرود جانشين تونی بلر نخست وزير بريتانيا شود گفته است با يک رهبر اسکاتلندی خواستار جدا شدن از وحدتی سيصد ساله با انگلستان و ولز کار نخواهد کرد.

حزب کارگر در انتخابات پارلمانی ولز نيز کرسی هائی را از دست داده است اما کماکان به عنوان بزرگترين حزب باقی مانده است. اين حزب نيز فعلا امکان ائتلاف را بررسی ميکند.

XS
SM
MD
LG