لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

راههای مقابله با خشونت درعراق دستور کار جلسه امروز شرم الشيخ است


هيات های نمايندگی در يک کنفرانس عمده بين المللی در باره عراق امروز در دومين و آخرين روز جلسات خود راههای مقابله با خشونت در عراق را بررسی ميکنند.

اين کنفرانس که در تفرجگاه مصری شرم الشيخ برگزار شده است مقامات ارشد بيش از پنجاه کشور، از جمله تمامی همسايگان عراق و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد را گرد هم آورده است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ديروز در حاشيه کنفرانس قريب نيم ساعت با وليد معلم وزير امورخارجه سوريه صحبت کرد.

اين نخستين تماس سطح بالا ميان دو کشور در دو سال گذشته بود. خانم رايس گفت مسئله جنگجويان خارجی را که از سوريه وارد عراق ميشوند مطرح ساخته است. خانم رايس مذاکرات را حرفه ای و کاری توصيف کرد.

آقای معلم نيز تبادل نظر ها را صادقانه و سازنده خواند.

آمريکا ميگويد ميخواهد شاهد افزايش کنترل ايران و سوريه بر مرزهايشان و متوقف ساختن حمايت از ستيزه گران و شورشيان در عراق باشد.

مقامات ميگويند خانم رايس و منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران در جريان ناهار ديروز کنفرانس تعارفاتی کوتاه انجام دادند . هنوز معلوم نيست آيا ملاقات و مذاکرات قابل توجهی ميان هيات های نمايندگی ايران و آمريکا انجام خواهد گرفت يا نه.

مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا نيز در حاشيه کنفرانس با آقای متکی ملاقات کرد.

بن کی مون دبير کل سازمان ملل متحد در نخستين روز کنفرانس گفت کشورهای شرکت کننده قول داده اند سی ميليارد دلار ديون خارجی دولت عراق را ببخشند.

نوری المالکی نخست وزير عراق از کشورها خواسته بود ديون خارجی عراق را ببخشند تا آن کشور بتواند پروژه های حياتی بازسازی را شروع کند.

XS
SM
MD
LG