لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

مالکی در کنفرانس بين المللی ايجاد ثبات در عراق خواستار بخشودگی ديون خارجی کشورش شد


نوری المالکی نخست وزير عراق در سخنرانی افتتاحيه خود در يک کنفرانس بين المللی، که هدف آن ايجاد ثبات در عراق است، از تمامی کشورها خواسته است ديون خارجی عراق را ببخشند.

در اين کنفرانس که در تفرجگاه مصری شرم الشيخ تشکيل شده است فرستادگان ارشد قريب پنجاه کشور، از جمله تمامی همسايگان عراق، پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و گروه هشت کشور پيشرفته صنعتی جهان شرکت دارند.

آقای مالکی گفت بخشيدن بدهی های عراق تنها راهی است که به کشورش امکان ميدهد اجرای پروژه های بازسازی حياتی را آغاز کند.

بن کی مون دبير کل سازمان ملل متحد گفت برنامه پنجساله ايجاد ثبات در عراق که امروز در کنفرانس مطرح ميشود، چارچوبی برای سازندگی اقتصاد، ثبات سياسی و امنيتی با دوام در عراق خواهد بود.

دبير کل سازمان ملل متحد بعدا گفت در نخستين روز کنفرانس ، کشورهای شرکت کننده قول دادند سی ميليارد دلار از بدهی های خارجی عراق را ببخشند.

پيش از آنکه کنفرانس شروع شود، برهام صالح معاون نخست وزير عراق گفته بود آن کشور در تلاش برطرف ساختن مشکلات عظيمی است که برقراری آشتی ملی از جمله آنهاست.

در همين حال مقامات آمريکائی ميگويند کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و همتای ايرانی اش، منوچهر متکی هنگام ناهار در کنفرانس، با هم صحبتی کوتاه و غير رسمی داشتند. مقامات آمريکائی در مورد تشکيل جلسه ای ميان آمريکا و ايران مطمئن نيستند.

مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا نيز در حاشيه کنفرانس با آقای متکی ملاقات داشت.

خانم رايس همچنين با وليد المعلم همتای سوری خود در حاشيه کنفرانس ملاقات کرد که نخستين ملاقات سطح بالای دو کشور در دو سال اخير بود.

خانم رايس گفت در اين ملاقات مسئله ورود جنگجويان خارجی به عراق از سوريه را مطرح کرده است. خانم رايس مذاکرات را حرفه ای و کاری توصيف کرد.

آمريکا گفته است ميخواهد شاهد افزايش کنترل بيشتر ايران و سوريه بر مرزهايشان و متوقف ساختن حمايت از ستيزه گران و شورشيان در عراق باشد.

هيات های شرکت کننده در کنفرانس قرار است امروز طرح مشترک عراق و سازمان ملل متحد موسوم به معاهده بين المللی با عراق را تائيد کنند که بيشتر با مسائل اقتصادی سروکار دارد. ديپلماتهای ارشد فردا توجه خود را به امنيت داخلی عراق و آشتی سياسی در آن کشور معطوف ميکنند.

XS
SM
MD
LG