لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

ديپلماتها از سراسر جهان برای شرکت درکنفرانس ايجاد ثبات در عراق راهی مصرشده اند


ديپلمات ها از سراسر جهان راهی مصر شده اند تا در کنفرانس ايجاد ثبات در عراق شرکت کنند.

هيات های نمايندگی از همسايگان عراق، اعضای دائمی شورای امنيت و کشورهای ديگر در جريان اين کنفرانس که در تفرجگاه شرم الشيخ برگزار ميشود در باره کاستن از بار بدهی های عراق و استقرار صلح در آن کشور بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

دولت عراق و سازمان ملل متحد روز پنجشنبه معاهده ای بين المللی را در مورد عراق به جريان ميگذارند که بيشتر با مسائل اقتصادی سروکار دارد. روز جمعه ، مقامات، اوضاع امنيتی عراق و اقدامات مرتبط با آشتی ملی در آن کشور را بررسی خواهند کرد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا پيش از سفر به مصر گفت اوضاع عراق مشخص خواهد کرد که خاورميانه با ثبات است، يا بی ثبات .

خانم رايس امروز پس از ورود به شرم الشيخ با نوری المالکی نخست وزير عراق ملاقات کرد.

خانم رايس پيش از ورود به شرم الشيخ گفت در صورتيکه با منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران درگير بحث و گفتگو شود حاضر است علاوه بر مسئله عراق در باره مسائل ديگر نيز با وی صحبت کند.

در همين حال انتظار ميرود خانم رايس در جريان کنفرانس با مقامات سوری نيز صحبت کند.

بيژن فرهودی خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمريکا در آستانه تشکيل کنفرانس شرم الشيخ اين گزارش مشروح را فرستاده است:

در نخستين روز کنفرانس، هيات های نمايندگی به بررسی طرحی خواهند پرداخت که با هدف کمک به عراق برای توسعه سياسی، اقتصادی و اجتماعی اين کشور جنگ زده تدوين شده است. در اين نشست، تمام کشورها و نهادهای عمده جهان حضور خواهند داشت. موفقيت اين طرح که پيمان بين المللی برای عراق نام دارد به پايان گرفتن خشونت ها و آغاز آشتی ملی در عراق بستگی دارد که چهار سال پس از سقوط صدام حسين همچنان دستخوش ناآرامی و بی ثباتی است. يکی از الزامات پيمان بين المللی برای عراق بخشودگی ديون آن کشور به ديگر ممالک و نهادهای بين المللی است.

در اين ميان گفته ميشود که کشورهائی چون ايران، کويت، روسيه و چين نظر چندان مساعدی با بخشودگی کامل ديون عراق ندارند. ايران در جنگ هشت ساله با عراق، علاوه بر صدها هزار نفر تلفات، صدها ميليارد دلار نيز خسارت متحمل شده است. کويت نيز برای حمله سال 1990 عراق به آن کشور خواستار دريافت ميلياردها دلار غرامت بوده است.

کنفرانس با تدابير شديد امنيتی برگزار ميشود. نيروهای انتظامی در اطراف محل برگزاری اين نشست بين المللی مستقر شده اند و خبرنگاران برای ورود به محل کنفرانس بايد حداقل از دو پست بازرسی و تفتيش وسائل بگذرند.

روز دوم کنفرانس شرم الشيخ به بررسی مسائل مرتبط با امنيت و ثبات عراق اختصاص خواهد داشت. ايران و سوريه، که آمريکا آنها را از عوامل اصلی بی ثباتی در عراق ميداند، نيز در اين نشست حضور خواهند داشت.

علی لاريجانی دبير شورايعالی امنيت ملی ايران در جريان سفر اخير خود به عراق ضمن رد اتهام های عنوان شده توسط آمريکا در مورد مداخله جمهوری اسلامی در خشونت های عراق اين ناآراميها را نتيجه اقدامات آمريکا در عراق دانست.

در اين ميان پرزيدنت بوش گفته است نشست شرم الشيخ آزمايش مهمی برای سنجش علاقه واقعی ايران در کمک به همسايه خود، عراق است.

در مورد احتمال انجام گفتگوهای دوجانبه ميان وزيران امورخارجه ايران و آمريکا، خانم رايس امروز تاکيد کرد در صورت روبرو شدن با آقای متکی از تبادل نظر با وی اجتناب نمی ورزد. اما احتمال انجام مذاکراتی جامع با ايران را منتفی دانست.

XS
SM
MD
LG