لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم


گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم
گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم

وزارت امور خارجه آمريکا گزارش سالانه خود را در مورد تروریسم بین المللی منتشر کرده است. ایران به عنوان فعالترین حامی تروریسم در راس آن قرار دارد.

فرانک اوربانجیچ، کفیل هماهنگ کننده دفتر ضد تروریسم، در باره نقش ایران به اظهار نظر پرداخت:
**** ايران به تهدید همسایگان خود ادامه می دهد. با فراهم آوردن اسلحه، آموزش، راهنمائی، و پول برای ستیزه گران برگزیده عراق، به بی ثبات ساختن کشور ادامه می دهد. و آنگونه که پرزیدنت بوش گفته است، برخی از نیرومندترین ابزارهای انفجاری پیشرفته - I-E-D - که امروز در عراق دیده می شود، شامل قطعاتی است که از ایران می آید.

بنا به گزارش وزارت امور خارجه آمريکا، طی سال گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات ایران مستقیما در طرح ریزی عملیات تروریستی و حمایت از آنها دست داشتند و به تشویق گروه های گوناگون، به ویژه فلسطینی با کادرهای رهبری در سوریه و در حزب الله لبنان، به استفاده از تروریسم در تعقیب هدف های خود، ادامه دادند.

گزارش حاکی است که ایران در تشویق فعالیت های ضد اسرائیلی - تبلیغاتی، عملیاتی و مالی - نقشی عمده و آشکار بر عهده داشت.

فرانک اوربانجیچ، هماهنگ کننده امور ضد تروریسم در وزارت امور خارجه آمريکا گفت: گروه های تروریستی، که کمک های مرگبار از ایران دریافت می کنند – حزب الله، جهاد اسلامی فلسطینی، و حماس – هدفی مشترک دارند:
****همه با تجدید کوشش برای برقراری صلح بین اعراب و اسرائیل مخالفند. سرپیچی ایران از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، با تامین اسلحه و کمک برای حزب الله، نشان می دهد که تهران همچنان خطرناکترین حامی تروریسم در آن منطقه است.

در گزارش وزارت امور خارجه آمريکا از کوبا، سوریه، سودان، و کره شمالی نیز به عنوان کشورهای حامی تروریسم نام برده می شود. آقای اوربانجیچ گفت: چنین حامیانی نماد یک تهدید بالقوه سلاح های کشتار و انهدام جمعی هستند. برنامه تولید این نوع جنگ افزار در دست یک حکومت حامی تروریسم، می تواند به آسانی یک سازمان تروریستی را قادر سازد سلاح های پیشرفته کشتار جمعی به دست آورد. بنابراین، به گفته فرانک اوربانجیچ، دولت های حامی تروریسم، توجهی خاص را ایجاب می کنند و باید زیر نظر قرار داشته باشند، و این کاری است که انجام می شود.

XS
SM
MD
LG