لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

مک کورمک می گويد حضور ايران در شرم الشيخ را تحولی مثبت تلقی می کند


مک کورمک می گويد حضور ايران در شرم الشيخ را تحولی مثبت تلقی می کند
مک کورمک می گويد حضور ايران در شرم الشيخ را تحولی مثبت تلقی می کند

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از تصمیم ایران به حضور در کنفرانس بین المللی عراق، که قرار است در شرم الشیخ، در مصر، تشکیل شود، استقبال کرده است. او گفت حضور ایران را تحولی مثبت تلقی می کند.

انتظار می رود وزیران امور خارجه کشورهای همسایه عراق، مقامات پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، و نمایندگان گروه هشتگانه کشورهای صنعتی در نشست دو روزه شرکت کنند. مذاکرات و بحث ها بر کوشش های عراق برای پیشبرد اصلاحات سیاسی و اقتصادی، و بهبود امنیت، متمرکز خواهد بود.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در مورد هدف کنفرانس گفت:
**** این، جلسه ای در باره عراق و کارهائی است که همسایگان آن و طرف های ذینفع می توانند برای کمک به تثبیت وضع در کشور انجام دهند. اگر واقعا هر کسی که در پشت میز کنفرانس می نشیند، باور داشته باشد یک عراق با ثبات در حقیقت به نفع آنها است، آن گاه گام هائی هست که لازم است آنها برای کمک به تثبیت عراق بردارند.

خانم رایس گفت : آنچه نیاز است انجام گیرد، کاملا روشن است:
**** متوقف ساختن جریان اسلحه برای جنگجویان خارجی، بستن راه عبور جنگجویان خارجی از مرزها، متوقف ساختن استفاده از تکنولوژی ابزار انفجاری پیشرفته، I-E-D، برای کشتن سربازان آمريکائی، متوقف ساختن دامن زدن به ناآرامی در میان شبه نظامیانی که سپس براه می افتند و عراقی های بی گناه را می کشند.

سمیر ُصمَیدِعی، سفیر عراق در آمريکا، می گوید عراق می خواهد خود ، مشکلاتش را حل کند. او گفت : ما قصد نداریم از همسایگانمان بخواهیم راه حلی برای ما توصیه کنند. این کاری است که باید توسط عراقی ها انجام شود. ولی ما از آنها درخواست خواهیم کرد کنار بکشند و دخالت های خود را کاهش دهند.

پرزیدنت بوش گفت کنفرانس فرصتی برای مردم است تا بشنوند دولت عراق، نخست و بالاتر از همه، عراقی است، و علاقه ای ندارد که نایب و قائم مقام کس دیگری باشد.

XS
SM
MD
LG