لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

وزارت کشور عراق: ابوايوب المصری رهبر القاعده در عراق کشته شد


وزارت کشورعراق اعلام کرد ابوايوب المصری رهبر القاعده درعراق در زد وخوردی در ميان اعضای گروه شورشی خود کشته شد.

اما یک گروه مرتبط با القاعده در عراق می گوید این گزارش را رد می کند.

سرتيپ عبدالکريم خلف سخنگوی وزارت کشور عراق اظهار داشت گزارش های اطلاعاتی نشان می دهد که رهبر القاعده درعراق در جريان نبردی در شمال بغداد کشته شد. وی افزود با اين حال تا زمانی که مقامات مسئول به جسد المصری دسترسی نيافته اند، نمی توان اين گزارش ها را مورد تاييد قرار داد.

سرهنگ دوم کريستوفر گارور Christopher Garver سخنگوی ارتش آمريکا می گويد ارتش آمريکا فعلا نمی تواند اين ادعا را تاييد کند، اما در حال تحقيق در باره آن است.

سفیر آمريکا در عراق می گوید مرگ المصری تحولی مثبت خواهد بود. اما اضافه می کند که این رویداد به معنای پایان فعالیت های القاعده در عراق نخواهد بود.

المصری که يک شهروند مصری است، به دنبال کشته شدن ابومصعب الزرقاوی ستيزه جوی اردنی در حمله هوائی ژوئن سال ۲۰۰۶ آمريکا، رهبری اين گروه تروريستی را برعهده گرفت.

در رويدادهائی ديگر، مقامات عراق اعلام کردند چند مرد مسلح دو اتوبوس را در جنوب بغداد مورد حمله قرار دادند و دست کم ۱۴ تن از مسافران را که چند زن و کودک نيز در ميان آن ها ديده می شدند، از پای درآوردند. به گفته پليس، دراين حملات که امروزسه شنبه درنزديکی شهرهای اسکندريه و لطيفيه روی داد، عده ای نيزمجروح شدند.

از زمانی که نيروهای آمريکا و عراق در نيمه ماه فوريه گذشته طرح امنيتی خود را برای سرکوبی خشونت در بغداد به مورد اجرا گذارده اند، شورشيان عراق به گونه فزاينده ای حملات خود را برخارج از پايتخت متمرکز کرده اند.

ارتش آمريکا همچنين اعلام کرد نيروهای ائتلاف درجريان حملاتی شبانه درسراسرعراق، پنج تروريست را از پای درآوردند و ۲۰ فرد مظنون را بازداشت کردند. دوشورشی نيز ديروز دوشنبه در حالی که بمبی را در يک جاده محلی در شمال بغداد جاسازی می کردند، در حمله هوائی آمريکا کشته شدند.

در این میان، ارقامی که وزارتخانه های کشور، دفاع و بهداشت عراق منتشر کرده اند نشان می دهد علی رغم افزایش بمب گذاری های انتحاری، شمار غیر نظامیان عراقی که در خشونت در سراسر کشور در ماه آوریل کشته شدند، نزدیک ۲۰ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. این ارقام حاکی است که در آوریل ۱۵۰۰ غیر نظامی، همراه با ۶۳ سرباز و حدود ۱۳۰ پلیس عراقی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG