لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

رايس: واشنگتن و توکيو انتظار دارند کره شمالی به تعهدات خود عمل کند


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد واشنگتن و ژاپن انتظار آن را دارند که کره شمالی به تعهدات اوليه خود طبق قرارداد منعقده در جريان گفتگوهای شش جانبه فورا عمل کند. خانم رايس اين نظر را امروز سه شنبه در واشنگتن به دنبال گفتگوهای خود با مقامات بلندپايه ژاپنی ابراز داشت.

کره شمالی در ماه فوريه گذشته وعده داد در مقابل دريافت سوخت و بهره مند شدن از مشوق های ديپلماتيک از سوی آمريکا، کره جنوبی، ژاپن، چين و روسيه، برچيدن نيروگاه اتمی اصلی خود را تا ۱۴ ماه آوريل آغاز کند. اما پيونگ يانگ اين مهلت را رعايت نکرد.

تارو آسو Taro Aso وزير امور خارجه ژاپن می گويد اگر پيونگ يانگ به وعده های خود عمل نکند، جهانيان اقدام سختگيرانه تری را عليه کره شمالی به مورد اجرا خواهند گذارد.

در همين حال رسانه های کره جنوبی و ژاپن گزارش می دهند که کره شمالی اقدامات خود را برای برداشت ازحساب بانکی خود در بانک ماکائو که قبلا مسدود شده بود، آغاز کرده است. اين گامی مهم در قرارداد شش جانبه در جهت پايان دادن به برنامه سلاح های اتمی کره شمالی به شمار می رود. در سال ۲۰۰۵ پس از آن که واشنگتن نام بانک ماکائو را به علت انجام معاملات غير مجاز پولی از سوی کره شمالی در فهرست سياه قرار داد، وجوه متعلق به کره شمالی مسدود گرديد.

واشنگتن در ماه مارس گذشته تحريم های اقتصادی خود را پايان داد تا تسهيلاتی در امر اجرای قرارداد ماه فوريه در مورد خلع سلاح کره شمالی به وجود آيد.

XS
SM
MD
LG