لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

سومين روز تظاهرات دانشجويان افغان در ولايت ننگرهار


دانشجويان افغانستان امروز سه شنبه در سومين روز تظاهرات خود در اعتراض به آنچه که آن را کشتار غير نظاميان از سوی نيروهای ائتلاف توصيف کرده اند، مجسمه پارچه ای پرزيدنت بوش را به آتش کشيدند.

صدها تن از تظاهرکنندگان به مدت کوتاهی يک شاهراه افغانستان را در ولايت ننگرهار در شرق کشور بستند. اين ولايتی است که روز يکشنبه گذشته در جريان حمله نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا و نيروهای افغانستان، شش نفر کشته شدند.

نيروهای ائتلاف می گويند چهار تن از کشته شدگان ستيزه جويان مسلح بودند، اما روستائيان محل موکدا می گويند که تمامی کشته شدگان غير نظامی بودند. کشته شدن غير نظاميان پيوسته مساله بزرگی در افغانستان بوده است و نيروهای ناتو در افغانستان اذعان کرده اند که کشتن مردم بی گناه بزرگترين اشتباه سال گذشته آنان بوده است.

در نقطه ديگری از شرق افغانستان، هواپيماهای وابسته به ائتلاف چهار ستيزه جوئی را که شامگاه روز دوشنبه شهری را در منطقه اسپرا در ولايت خوست مورد حمله قرار داده بودند، از پای درآوردند. به گفته مقامات ائتلاف، در جريان حمله حدود ۱۱ شورشی به يک ساختمان دولتی، هفت ستيزه جوی ديگر مجروح شدند. دو تن از ماموران پليس نيز جراحاتی برداشتند.

شورشيان طالبان در طول سال گذشته حملات خود را به مقامات افغانستان، نيروهای ناتو و نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا افزايش دادند.

XS
SM
MD
LG