لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

پنج تبعه بريتانيا به جرم توطئه بمبگذاری در لندن به حبس ابد محکوم شدند


يک دادگاه لندن پنج بريتانيائی را که در توطئه حمله با بمب در بريتانيا مجرم شناخته شده بودند، به حبس ابد محکوم ساخت. در بريتانيا، حبس ابد معمولا به معنای ۴۰ سال زندان است. با اين حال رئيس دادگاه هشدار داد که برخی از اين محکومان و يا همه آن ها ممکن است هرگز آزاد نشوند.

يک هيات منصفه پس از ۲۷ روز بحث و تبادل نظر، امروز دوشنبه متهمان را در توطئه در مورد بکار بردن ۶۰۰ کيلوگرم کود شيميائی آمونياک نيترات برای بمب گذاری هدف هائی در بريتانيا از باشگاه های شبانه گرفته تا مراکز خريد، مجرم تشخيص داد. هيات منصفه دو تن ديگر از متهمان را بی گناه دانست.

اسناد دادگاه در طول اين محاکمه که يک سال به طول انجاميد، نشان داد که متهمان با چهار بمب گذار انتحاری که در ژوئيه سال ۲۰۰۵ سيستم حمل و نقل لندن را مورد حمله قرار دادند و ۵۲ نفر را از پای درآوردند، مرتبط بوده اند.

اسناد دادگاه نشان داد که محمد صديق خان، مغز متفکر حمله به سيستم حمل و نقل لندن به اتفاق يک همدست ديگر خود با پنج متهمی که امروز مجرم شناخته شدند، ملاقات کرده بودند. به گفته دادستان ها، اين ملاقات ها پيش ازبمب گذاری های ژوئيه ۲۰۰۵ در سيستم حمل و نقل لندن صورت گرفته بود.

رسانه های بريتانيا به حکم دادگاه، تا امروز اجازه نداشتند که درباره ارتباط متهمان با بمب گذاری های لندن خبری منتشر سازند.

XS
SM
MD
LG