لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

توافق همکاری روسای جمهوری پاکستان و افغانستان


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان و حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان توافق کردند برای نبرد با تروريسم و مبارزه با مواد مخدر در طول مرزهای مشترک خود، با يکديگر همکاری کنند.

رؤسای جمهوری پاکستان و افغانستان به دنبال گفتگوهای امروز خود در ترکيه وعده دادند که مانع از برخورداری تروريست ها از پناهگاه، آموزش و کسب منابع مالی در کشورهای خود شوند. رهبران دو کشور همچنين خواستار کوشش های مشترکی در امر مقابله جوئی با افزايش کشت خشخاش در افغانستان شدند و خاطرنشان ساختند که کشت خشخاش نقش عمده ای در قاچاق مواد مخدر و جنايات سازمان يافته ايفا می کند.

احمد نجدت سزر رئيس جمهوری ترکيه ميزبان گفتگوهای امروز ميان رؤسای جمهوری پاکستان و افغانستان در آنکارا بود. آقای سزر گفت رهبران دو کشور در اواخر سال ميلادی جاری و يا در اوايل سال آينده بار ديگر در ترکيه با يکديگر ديدار خواهند کرد.

از ماه سپتامبر گذشته تاکنون، اين نخستين بار بود که رؤسای جمهوری پاکستان و ترکيه با يکديگر ديدار می کردند. آخرين بار، پرزيدنت بوش رؤسای جمهوری پاکستان وافغانستان را برای کاهش تنش های ميان اين دوکشورهمسايه دريک جا جمع کرد. پاکستان و افغانستان بارها يکديگر را متهم ساخته اند که اقدامات کافی برای متوقف ساختن شورشيان طالبان معمول نداشته اند.

شورشيان چندی است که حملات خود را عليه نيروهای تحت رهبری آمريکا و نيروهای افغان در افغانستان به گونه عمده ای افزايش داده اند. هر دو کشوربه اضافه ترکيه، جزو متحدان عمده آمريکا در نبرد با تروريسم به شمارمی روند.

XS
SM
MD
LG