لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۶

کشته شدن ۱۳۶ ستيزه جو در نبرد با نيروهای ائتلاف در افغانستان


ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان می گويد در جريان دو نبرد عمده در ولايت هرات در غرب افغانستان، ۱۳۶ تن از ستيزه جويان کشته شدند. در بيانيه ائتلاف آمده است در نبرد ۱۴ ساعته ديروز نيروهای ائتلاف و نيروهای افغانستان با ستيزه جويان طالبان در دره زيرکوه، ۱۴ ستيزه جو از پای در آمدند.

بنا بر گفته مقامات، در جريان مبادله تيراندازی ميان ستيزه جويان و نيروهای آمريکا و نيروهای افغانستان در روز جمعه گذشته نيز ۴۹ ستيزه جوی طالبان کشته شدند. طالبان کشته شدن اعضای خود را هنوز مورد تاييد قرار نداده است. اين شديدترين تلفاتی است که در سال جاری به طالبان وارد می آيد.

کشته شدن اعضای طالبان، خشم جوامع محلی را برانگيخته است. صدها تن با برگزاری تظاهراتی، دفاتر کار دولتی را در نزديکی منطقه شينداد مورد حمله قرار دادند و اعلام کردند که کشته شدگان افرادی غير نظامی بودند.

در همين حال نيروهای تحت رهبری بريتانيا به حمله گسترده ای عليه طالبان در ولايت هلمند در جنوب افغانستان دست زدند. اين منطقه ای است که کانون رشد و رونق صنعت غيرقانونی مواد مخدر در افغانستان به شمار می رود.

در جريان عمليات دره سنگين در افغانستان که به آن " عمليات سيليکون " نام داده شده بود، حدود سه هزار تن از نيروهای ناتو و نيروهای افغان شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG