لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

تلاش ارتش سودان برای يافتن يک هليکوپتر ناپديد شده در دارفور


ارتش سودان می گويد در حال جستجو برای يافتن يک فروند هليکوپتر است که از ديروز يکشنبه در منطقه جنگ زده دارفور ناپديد شده است. ارتش سودان در بيانيه امروز خود اعلام داشت هليکوپتر پيش از ناپديد شدن و قطع تماس های خود، وجود برخی مشکلات فنی را گزارش کرده بود و خود را آماده يک فرود اضطراری می کرد.

فرماندهان شورشی مستقر در دارفور می گويند اين هليکوپتر را هنگام مشارکت در يک عمليات بمباران، هدف آتش خود قرار داده و سرنگون ساختند. يکی از فرماندهان ارتش آزادی بخش سودان نيز در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت شورشيان منطقه يک خلبان نيروی هوائی سودان و يک سرباز سودانی را به اسارت خود در آورده اند.

يک سخنگوی نيروی هوائی سودان داشتن هرگونه اطلاعاتی را درباره اين حادثه تکذيب کرد و افزود هليکوپتر در حال انجام يک ماموريت اکتشافی بوده و مشارکتی در هيچ بمبارانی نداشته است.

شورشيان دارفور دولت سودان را متهم ساخته اند که بر خلاف قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد، منطقه دارفور را مورد حملات هوائی قرار داده است. زد وخوردهای جاری در منطقه دارفور اکنون وارد پنجمين سال خود شده است و گروه های شورشی همچنان به نبرد خود عليه نيروهای دولتی و گروه های شبه نظامی موسوم به "جانجاويد " که عقيده بر اين است که مورد حمايت دولت سودان قرار دارند، ادامه می دهند.

تخمين زده می شود که در جريان خشونت های دارفور، تاکنون ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و بيش از دو ميليون نفر آواره و بی خانمان شده اند.

XS
SM
MD
LG