لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

ديدار پرزيدنت بوش و نخست وزير ژاپن در کمپ ديويد


پرزیدنت بوش و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، امروز در استراحتگاه ریاست جمهوری آمريکا در کمپ دیوید، در حومه واشنگتن، به گفت و گو می نشینند و انتظار می رود برنامه اتمی کره شمالی موضوع اصلی مذاکرات آنها باشد.

پرزیدنت بوش روز پنجشنبه در کاخ سفید از شینزو آبه نخست وزیر ژاپن استقبال کرد. این نخستین دیدار وی از واشنگتن از زمانی است که به قدرت رسیده است. آقای بوش و آقای آبه طی دو روز ملاقات، اتحاد خود را، که با افزایش قدرت اقتصادی و نظامی چین، اهمیت روز افزونی یافته است ، اعلام خواهند کرد.

آقای آبه وهسرش در اقامتگاه بلر ویژه میهمانان کاخ سفید اقامت کرده اند. آبه پیش از آنکه برای ادای احترام ، به گورستان آرلینگتون برود، با رهبران کنگره دیدار کرد؛ و شام خود را با آقای بوش صرف کرد.

ژاپن، پس از ایالات متحده آمریکا بزرگترین کشور یاری دهنده به باز سازی عراق است. دو کشور آمریکا و ژاپن همچنین در تلاشهای بین المللی برای تشویق کره شمالی به ترک فعالیتهای هسته ای شریک هستند. از سوی دیگر اعضای کنگره آمریکا و دامداران این کشور خواستار از سر گیری کامل واردات گوشت گاو آمریکا به ژاپن هستند.

در همین حال سازمان عفو بین الملل در برابر کاخ سفید تظاهراتی در اعتراض به دیدار نخست وزیر ژاپن برگزار کرد. این سازمان از ژاپن خواسته است که به این مسأله اعتراف کند که در جنگ جهانی دوم هزاران زن آسیایی را برای بردگی جنسی به خدمت گرفته است. آبه در دیدار خود با اعضای کنگره تلاش کرد که این مسأله را توضیح دهد اما قانونگزاران خواستار پوزش طلبی ژاپن هستند.

گفته می شود او همچنین قصد دارد مساله شهروندان ژاپنی را که در سالهای ده های ۷۰ و ۸۰ به وسیله ماموران کره شمالی ربوده شدند، مطرح سازد. رهبر ژاپن گفت او می خواهد از فرصت سفر به آمريکا برای تقویت اعتماد متقابل با پرزیدنت بوش استفاده کند.

XS
SM
MD
LG