لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۴

پليس تهران: در ۴۸ ساعت گذشته ۱۲۸ زن و دختر بدحجاب دستگير شده اند


کانون نویسندگان ایران خواهان آزادی فوری کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان، فعالان سیاسی و روزنامه نگاران زندانی شده است.

کانون در بیانیه ای که در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر صادر کرده است، اقدامات اخیر نیروی انتظامی و سازمان های قضائی "در بازداشت، احضار، حبس و آزار مردم"، از جمله نویسندگان مستقل، زنان، دانشجویان و کارگران، و نیز سانسور گسترده را زیر سئوال می کشد و می گوید مقامات، "آزادی انتخاب پوشش را که از ابتدائی ترین حقوق هر انسان است از زنان گرفته اند" ، راه را بر فعالیت های آزادانه اجتماعی دانشجویان می بندند، و "در ادامه این همه سرکوب، حتی از ویران کردن آثار تاریخی و میراث فرهنگی مردم ایران و جهان، از جمله مجموعه تاریخی پاسارگاد" نیز نمی هراسند.

در این میان، گزارش های خبری حاکی است که پلیس تهران بر مبارزه با آنچه آنرا بدحجابی می نامد شدت بخشیده است. خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – به نقل از رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران، می گوید در ۴۸ ساعت گذشته ۱۲۸ زن و دختر بدحجاب دستگیر شده اند. او همچنین از توقیف ۵۵ اتومبیل، که به گفته وی سرنشین یا سرنشینان آنها زنان و دختران بدحجاب بودند، خبر داد و گفت ماموران ۸۴ واحد صنفی متخلف را که در آنها لباس های خارج از ضوابط اعلام شده عرضه می شد، پلمپ کردند.

در همین حال، به گزارش پیمان پاک مهر، روزنامه نگار مقیم تبریز، پلیس برای اجرای طرح مبارزه با بدحجابی و جمع آوری گیرنده های ماهواره ای آماده می شود.

بنا به این گزارش، فرمانده پلیس استان آذربایجان شرقی، در یک مصاحبه مطبوعاتی، آنچه را "هجمه فرهنگی دشمنان اسلام و تلاش برای تغییر باورها و ارزش های دینی" نامید، از جمله دلایل تهیه طرح "ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی" دانست و اعلام کرد که اجرای آن از روز شنبه ۵ اردیبهشت، با "برخورد قاطع"، آغار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG