لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۷

ژنرال پتريوس ميگويد در مورد کمک ايران به شبکه الغزالی شکی وجود ندارد


فرمانده ارشد نظامی آمريکا در عراق ميگويد شکی وجود ندارد که نيروی قدس ايران به يک شبکه سرّی افراطی در عراق کمک کرده است.

ژنرال ديويد پتريوس امروز در وزارت دفاع آمريکا به خبرنگاران گفت شبکه الغزالی از ايران پول، تعليمات، مهمات و تکنولوژی پيشرفته، راهنمائی و دستور العمل دريافت کرده است. وی گفت آمريکا مدرکی ندارد که از درگير بودن سطوح بالاتر ايرانی حکايت داشته باشد.

ژنرال پتريوس گفت در ميان اقلامی که از اين شبکه بدست آمده است سندی وجود دارد که حاوی جزئيات مربوط به برنامه ريزی و اجرای يک عمليات آدم ربائی و قتل در ماه ژانويه در کربلاست. پنج سرباز آمريکائی در آن حمله کشته شدند.

به گفته ژنرال پتريس، ۸۰ تا ۹۰ درصد از بمب گذاری های انتحاری درعراق به وسيله خارجيان انجام می شود. ژنرال پتريس سوريه را به علت اجازه به جنگجويان خارجی برای ورود به عراق ازخاک خود مورد انتقاد قرارداد.

او همچنين در مورد عراق گفت: شرایط در آنجا فوق العاده پیچیده و بسیار دشوار است. ژنرال پتریوس پیش بینی کرد که کوشش های جاری در عراق پیش از آن که آسانتر شود ممکن است سخت تر گردد. او گفت دست آوردهای آمریکا در عراق بدون فداکاری و از خود گذشتگی به دست نیامده است و یادآور شد موفقیت در کشور به چگونگی پیشرفت دولت عراق بستگی خواهد داشت.

ژنرال پتریوس این نظر را پس از آن ابراز داشت که، به گفته پلیس عراق، راننده انتحاری یک اتومبیل بمب گذاری شده، خودرو خود را به یک پاسگاه نظامی عراق در شمال بغداد کوبید و ۹ سرباز را کشت. در این حادثه، که امروز در شهر خالص در استان دیاله روی داد، ۱۵ نفر، از جمله چندین غیر نظامی نیز مجروح شدند.

در خبری دیگر، ارتش آمریکا می گوید نیروهای ائتلاف در جریان عملیات جداگانه در شهر صدر در بغداد و در نزدیکی شهرک تاجی، ۷ تروریست مظنون را کشتند.

درتحولی ديگر، ارتش آمريکا چند اتهام را به فرمانده پيشين يکی ازبزرگترين زندان های تحت اداره آمريکا درعراق وارد آورده است. اين فرمانده زندان به کمک به دشمن متهم شده است. ارتش آمريکا طی بيانيه ای اعلام کرد سرهنگ دوم ويليام استيل متهم است که درفاصله اکتبرسال ۲۰۰۵ و فوريه سال ۲۰۰۶ دراردوگاه کروپر يک تلفن موبايل دراختيار زندانيان قرارداده بود. استيل به مدت چند هفته درکويت تحت بازداشت بود.

XS
SM
MD
LG