لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

خوش بينی اتحاديه اروپا و ايران به مذاکرات اتمی


مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ميگويد کشورش و اتحاديه اروپا در مورد چگونگی بر طرف ساختن بن بست مرتبط با برنامه اتمی ايران به ديدگاهی واحد نزديک تر ميشوند.

علی لاريجانی اين نظر را امروز و پيش از دومين روز مذاکره با خاويه سولانا مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا در آنکارای ترکيه مطرح ساخت. اين دو توافق کردند ظرف دو هفته مجددا با يکديگر ملاقات کنند. آقای سولانا گفت منتظر گشايشی عمده از مذاکرات آنکارا نبوده است اما به پيشبرد روند مذاکرات اميدوار است.

آقای سولانا گفت درجريان مذاکرات روزپنجشنبه معجزه ای روی نداد، اما طرفين کوشش کردند که درباره مساله اتمی پيشرفتی حاصل شود.

هدف ازگفتگوها، ترغيب ايران به متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران در متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم ، روندی که می تواند هم برای توليد سوخت رآکتورهای مولد برق و هم برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد، تحريم هائی تنبيهی عليه ايران وضع کرده است.

پيش از مذاکرات آنکارا گزارشها حاکی از آن بود که شش قدرت جهانی درگير در مسئله اتمی ايران با مصالحه ای موافقت کرده اند که به ايران اجازه ميدهد بعضی از فعاليت های مرتبط با غنی سازی اورانيوم را حفظ کند. اما سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ديروز مجددا گفت ايران بايد فعاليت های غنی سازی اورانيوم را پيش از آنکه جامعه بين المللی وارد مذاکرات در باره برنامه اتمی آن کشور شود، قطع کرده باشد.

XS
SM
MD
LG