لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

سولانا و لاريجانی در پايتخت ترکيه ملاقات کردند


خاويه سولانا مسئول امورخارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران امروز برای گفتگو در باره بن بست ناشی از برنامه اتمی تهران ملاقات کردند. اين ملاقات که در آنکارا پايتخت ترکيه انجام گرفت نخستين مذاکرات مستقيم اين دو پس از تصويب دومين قطعنامه تحريم هائی تنبيهی عليه ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد است که در ماه مارس و در واکنش به امتناع تهران از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم صورت گرفت.

آقای لاريجانی در آستانه مذاکرات گفته بود اميدوار است آقای سولانا ايده های جديدی مطرح کند. اما آقای سولانا گفت هدف مذاکرات ايجاد شرايطی است که به مذاکراتی ثمر بخش منجر شود.

اين ملاقات در شرايطی برگزار ميشود که حدس و گمان های متعدد از احتمال موافقت آمريکا و متحدانش برای معامله و مصالحه ای حکايت دارد که به ايران اجازه دهد بعضی از برنامه های بازيافت اتمی خود را حفظ کند. سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا امروز گزارشهای متکی به حدس و گمان ها را رد کرد و گفت سوء ظن يعنی سوء ظن. وی گفت پايان دادن به برنامه ايران برای غنی سازی اورانيوم ايجاد کننده موقعيتی خواهد بود که جامعه بين المللی بتواند خود را برای مذاکره با ايران در باره برنامه اتمی آن کشور آماده کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز سه شنبه گفته بود موضع آمريکا در مورد برنامه ايران برای غنی سازی اورانيوم عوض نشده است. اين سخنگو گفت ايران می تواند برنامه اتمی غير نظامی داشته باشد اما غنی سازی سوخت رآکتورهای مولد برق نيز بايد در خارج انجام شود. همين سخنگو گفت بازيافت سوخت استفاده شده يا منهدم ساختن آن نيز بايد در خارج انجام گيرد.

وزيران امورخارجه اتحاديه اروپا در اين هفته بر تحريم های تنبيهی جديد سازمان ملل متحد صحّه گذاشتند که ضمن منع صادرات تسليحاتی ايران، دارائی های افراد و موسسات بيشتری را مسدود ميکند که در برنامه اتمی تهران درگيرند.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که سعی به توليد تسليحات اتمی دارد. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG